iDNES.cz

Socha, zahradní slavnost a Mirai. Kopřivnice uctí sté výročí narození Zátopka

  8:56
O ústředním tématu mnoha akcí v letošním roce mají v Kopřivnici jasno. V září totiž uplyne sto let od narození místního rodáka, legendárního atleta Emila Zátopka (1922 – 2000).

Vizualizace sochy, která by měla stát v centru Kopřivnice u Štefánikovy ulice | foto: Městský úřad Kopřivnice

Největší připomínkou se v pátek 16. září stane odhalení Zátopkovy bronzové sochy v životní velikosti na opravené pěší zóně v centru města.

Iniciátorem jejího vzniku se stal předseda kopřivnického atletického klubu Jiří Harašta.

„Mrzelo mě, že v Kopřivnici je toho s Emilem poměrně málo. A sochu považuji za velmi vhodnou a prestižní,“ vysvětlil Harašta, který také založil sbírku na sochu, kam jako první věnoval deset tisíc korun.

Zatím se na sbírce shromáždilo osmdesát tisíc korun; přitom výroba a instalace sochy přijde na zhruba 1,5 milionu korun.

„Co se nevybere na sbírce, to uhradí město,“ ujistila mluvčí Kopřivnice Lucie Macháčková. Zobrazení Zátopkova typického běžeckého stylu tvoří chrudimský sochař Jaroslav Brož, autor obdobné sochy v parčíku u Olympijského muzea ve švýcarském Laussane.

Speciální webové stránky k výročí

Slavnostní den pak završí koncert skupiny Mirai. Výběr nebyl náhodný. „Jedním z jejich hitů je píseň Když nemůžeš, tak přidej, což je citát připisovaný Emilu Zátopkovi,“ poznamenala Macháčková.

Kvůli turistům se zřejmě už v červenci otevře nová expozice manželů Dany a Emila Zátopkových v Lašském muzeu v Městském parku Edvarda Beneše. „Expozice představí Zátopka nejen jako sportovce, ale také jako člověka,“ naznačila mluvčí radnice.

Dalším místem oslav se stane Zátopkův rodný dům v ulici 1. května.

„Iniciativy se chopili sousedé, tedy obyvatelé lokality, kde se rodný dům nachází. Ti by 17. září rádi uspořádali akci Zahradní slavnost u Zátopků. Na akci požádali o dotaci, protože město letos prioritně podpoří akce spojené se Zátopkovým výročím,“ popsala Macháčková.

Zátopka připomenou i výstava a kalendář

Tím však výčet akcí spojených se slavným rodákem, čtyřnásobným olympijským vítězem, nekončí.

Město vydalo kalendář s mnoha unikátními fotografiemi z Emilova života. Patnáctého září se uskuteční ocenění sportovních osobností města, o dva dny později odstartuje už dvacátý ročník Běhu rodným krajem Emila Zátopka.

Od března bude v ulicích města výstava s názvem Olympijské okamžiky, v letním kině se plánuje promítání filmu Zátopek a vyhlášena už byla výtvarná, literární a kulturnědramatická soutěž věnovaná držiteli zřejmě už nedostižného trojího vítězství v bězích na pět a deset kilometrů plus v maratonu, a to na olympiádě v Helsinkách 1952.

Historik našel rodný dům Zátopkové

Ve stejný den a rok jako Emil, 19. září 1922, se ve Fryštátě, dnešní Karviné, narodila Dana Zátopková, olympijská vítězka v hodu oštěpem. „Regionální knihovna v Karviné připravuje k této osobnosti výstavu,“ sdělila Martina Orgoníková z tiskového odboru magistrátu.

Karvinský historik Radim Kravčík dokonce vypátral rodný dům Dany Zátopkové, rozené Ingrové. Stál v dělnické kolonii Vagónka, která však v roce 2011 přestala existovat.

Poté Ingrovi žili v bytě na fryštátském zámku. Když měla Dana šest let, tak byl její otec, armádní důstojník, převelen na jižní Moravu. A s ním se přestěhovala celá rodina.

Autor:
zpět na článek