iDNES.cz

Za elektřinu si města v Moravskoslezském kraji připlatí i dvojnásobně

  9:02
Náklady na elektrickou energii některým městům v Moravskoslezském kraji letos vzrostou i více než dvojnásobně. Jen části radnic se povedlo zafixovat ceny na rok 2022 ještě před nárůstem cen.

ilustrační snímek | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Z necelých osmnácti na více než devětatřicet milionů korun stoupnou náklady na elektřinu v Opavě.

„K tomu je potřeba připočíst odhadovaný růst plateb za plyn, které se zvýší z dvanácti milionů na třicet čtyři milionů korun,“ řekl Jiří Lerche, energetický manažer opavského magistrátu.

Opava podobně jako většina dalších měst nakupuje převážně na rok nebo dva dopředu. A často o tom, zda se letos městům ceny energií drasticky zvýší, či zda udrží ty „staré“, rozhodovalo, kdy jejich zástupci o nových cenách jednali.

Loňské ceny si i díky tomu udrželi například ve Frýdku-Místku. „Ceny pro rok 2021 i 2022 jsme vysoutěžili na komoditní burze. Za minulý rok jsme platili 1 374 korun za megawatthodinu a stejné to bude i letos,“ informovala mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Musálková Jeckelová.

Podobně udrží loňské ceny také v Krnově. „Pro období 2021 a 2022 jsme nakoupili většinu elektřiny fixně na komoditní burze. Tímto se nás zdražení na komoditní části nedotkne, ale bude se jednat pouze o nárůst regulované složky dle ERÚ (Energetický regulační úřad – pozn. red.),“ vysvětlil Pavel Kotásek, referent – energetik z Odboru investic a správy majetku krnovské radnice.

V Bruntále na zdražení připravili rozpočet

Jinde už tolik štěstí neměli. Například v Bohumíně musejí počítat s meziročním zvýšením cen silové elektřiny z 1 229 na 2 600 korun, v Bruntále meziročně vzrostou ceny zhruba o třetinu.

„Cenu elektřiny na další období jsme vysoutěžili již v polovině minulého roku, máme ji smluvně zafixovanou do konce roku 2023,“ konstatoval mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek. „Vysoutěžená cena je zhruba o třetinu vyšší než v předchozím období, ale počítali jsme s tím už při tvorbě rozpočtu na rok 2022,“ zmínil.

Už od roku 2013 nakupuje na komoditní burze například i havířovský magistrát.

„V tuto chvíli máme elektrickou energii a zemní plyn nakoupeny na léta 2022 a 2023, což znamená, že do konce příštího roku máme ceny zafixovány,“ uvedla havířovská mluvčí Rosalie Seidl Pokorná. „Pro roky 2020 a 2021 byla cena za samotné médium bez distribuce devět set sedmdesát šest korun, pro období 2022 a 2023 vzrostla na dva tisíce devadesát korun za megawatthodinu,“ doplnila.

Náročné na elektřinu jsou nemocnice

O 140 procent letos stoupla cena elektřiny pro orlovskou radnici. 

„To v praxi znamená například nárůst nákladů na elektřinu u veřejného osvětlení o přibližně jeden milion osm set tisíc korun,“ přiblížila konkrétní dopady zdražení mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková. Veřejné osvětlení a například provoz zimních stadionů jsou pro města většinou nejvyššími položkami v jejich rozpočtech na elektrickou energii, byť zimní stadiony často provozují prostřednictvím městských firem.

Pro Moravskoslezský kraj je naopak nejvyšší položkou, co se elektřiny týče, provoz nemocnic a datových center, jejichž nepřetržitý provoz musí zajišťovat.

„Cenu silové elektřiny, jeden tisíc tři sta deset korun za megawatthodinu, máme zafixovánu do konce roku. Příští rok budeme teprve soutěžit,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová s tím, že v roce 2021 zaplatil kraj za elektrické energie okolo 150 milionů korun.

zpět na článek