Ostravský Dům umění se uzavřel. Chystá výstavu skvostů první republiky

  8:24
Novou výstavu s názvem Černá země? Mýtus a realita připravila na konec září Galerie výtvarného umění Ostrava. Podle mluvčí galerie Jany Maláškové Šrubařové expozice představí výtvarnou a uměleckou scénu Ostravy a širšího okolí mezi lety 1918 až 1938.

Nová výstava v ostravském Domu umění je pojmenovaná podle obrazu Břetislava Bartoše z roku 1920. Pro plné zobrazení díla klikněte na fotografii. | foto: Galerie výtvarného umění Ostrava

Kvůli náročné instalaci děl se galerie uzavřela a pro veřejnost se její dveře otevřou až v úterý 25. září v 17:00 hodin, kdy se bude konat vernisáž.

„Návštěvníkům se za dočasné uzavření omlouváme. V době zmíněných čtrnácti dní nás čeká příprava nového výstavního projektu. Budeme malovat, stavět panely, svážet umělecká díla z celé České republiky a více než 150 z nich instalovat ve výstavních sálech celého Domu umění,“ uvedla Malášek Šrubařová.

Spolu s galerií bude uzavřena i kavárna Art & coffee. V instalačním období mají návštěvníci možnost navštívit Dům umění pouze v úterý, a to díky přednášce Marka Zágory s názvem Známá a neznámá vyobrazení Zikmunda Lucemburského.

Expozice nabídne i díla Zrzavého nebo Salichové

Chystaná výstava podle mluvčí galerie představí prvorepublikové umění z let 1918 až 1938, které vzniklo v ostravském regionu nebo jím bylo inspirované.

„K vidění bude tvorba známých, neznámých i zapomenutých umělců,“ řekla s tím, že hlavním tahákem výstavy bude portrét Mechtilde Lichnovské z roku 1916 od Oskara Kokoschky. „Název dal výstavě obraz Břetislava Bartoše z roku 1920, který se stal demonstrativní malířskou vizí Ostravska jako industriálního světa,“ doplnila Malášek Šrubařová.

Dále si návštěvníci budou moci prohlédnout díla Ferdiše Duši, Valentina Držkovice, Jana Zrzavého či Heleny Salichové. „Uvidí malby, kresby, plastiky, keramiku, ale také moderní reklamní design, knižní grafiku, a dokonce i malý aerodynamický vůz Tatra V 570 z roku 1933,“ dodala mluvčí (podrobněji k výstavě zde).

Autor: