S testováním v Darkově pomůže armáda, hygienici si zoufají nad pátráním

  8:56,  aktualizováno  12:09
Hygienici pokračují v masivním testování zaměstnanců Dolu Darkov na Karvinsku a jejich blízkých kvůli rozšíření nákazy koronavirem. Ze stovek testů zatím vyšlo pozitivně 150 vzorků, jen u 120 se však podařilo dohledat kontakty nakažených. V „pátrání“ pomáhá projekt chytré karantény i čipy, které monitorují při pohybu zaměstnance v dolech.

Horníci odcházejí z ranní směny z Dolu Darkov ve Stonavě na Karvinsku. (21. května) | foto: Alexandr SatinskýMAFRA

Aktuálně hygienici evidují 120 nakažených horníků a 12 jejich příbuzných. Při dohledávání kontaktů komplikuje práci skutečnost, že se s některými horníky nemohou spojit a nemají na ně potřebné kontakty.

„Pozitivně testovaných je 150 lidí, ale jen u 120 se nám podařilo udělat epidemiologické šetření. Na ostatní máme špatné telefonní číslo nebo ho nemáme vůbec. Nemáme k nim jiné informace než to, že jsou pozitivní a že mají vazbu na Důl Darkov. Je to prostě zoufalství,“ povzdychla si šéfka krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová s tím, že i ostatní se určitě podaří dopátrat.

Koronavirus v Česku

Naučná stezka Okolím Padrťských rybníků je nově přístupná návštěvníkům bývalého vojenského újezdu v Brdech. Na snímku je ministr životního prostředí Richard Brabec. (21. května)
Horníci odcházejí z ranní směny z Dolu Darkov ve Stonavě na Karvinsku, kde byla více jak stovka pracovníků nakažena nemocí covid-19. (21. května)
Spisovatelka a básnířka Hana Gerzanicová adoptovala žirafy v plzeňské zoo. Společnost novopečené kmotře dělal ředitel zahrady Jiří Trávníček. (21. května)

Nemocní jsou i čtyři Poláci, pendleři, a Slovák, který ale žije v ČR delší dobu.

„Zdroj nedohledáme. Jakmile je to (vládní omezení, pozn. red.) rozvolněné, tak ten člověk mohl být někde s někým před restaurací na zahrádce. První případ jsme měli 24. dubna, tedy skoro měsíc nazpět,“ poznamenala Svrčinová pro Radiožurnál.

Plošná karanténa se zatím nezvažuje

Prozatím také odmítla úvahu o vyhlášení plošné karantény na Karvinsku. Jako příklad správného fungování epidemiologických opatření zmínila zavření třídy na Základní škole generála Svobody v Havířově. Třináct dětí a dvě učitelky jsou v nařízené karanténě, protože testy odhalily přítomnost koronaviru u jednoho z deváťáků, který se v minulých dnech se svými spolužáky připravoval na přijímací zkoušky na střední školu. Nakazil se od otce - havíře z Darkova. Škola se může po dezinfekci v pondělí zase otevřít.

Další testování bylo spuštěno už v pátek časně ráno.

„Čekali jsme na vyfárání a začínali už v 4:30 hodin. Nakonec těch zaměstnanců je skoro 2 400. Dneska se dělá 250 až 300 testů, v sobotu se bude dělat 700 a v neděli 500 a v pondělí se dodělá zbytek. Potrvá to čtyři dny,“ přiblížila krajská hygienička další postup.

Do něj se zapojí i vojáci. Od víkendu bude v zasažené oblasti působit šest armádních odběrových týmů. Vojenští zdravotní záchranáři působí v Moravskoslezském kraji od 9. dubna, přičemž jejich hlavním úkolem je odebírání vzorků od lidí, kteří se dostali do kontaktu s nakaženým.

„Vojáci jsou na toto nasazení připraveni. Situaci pozorně sledujeme, dva mobilní týmy jsou již na místě, další tři skupiny vojáků k prvotnímu zaškolení dorazí do Ostravy ještě v pátek, šestá skupina v sobotu a další vojáci jsou připraveni v hotovosti“, řekl ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava Jaroslav Medek.

Babiš: Nákaza nepřišla ze zahraničí

K závažnému ohnisku se vyjádřil i premiér Andrej Babiš. Doufá, že vysoké množství nakažených nepovede k zastavení těžby uhlí v darkovském dole. 

Ve sprchách je nás po šichtě i dvě stě, říká havíř z Darkova

„Když jsem mluvil s ředitelkou krajské hygienické stanice, tak řekla, že nákaza nepřišla ze zahraničí. Ale jak se měnily směny, tak tam došlo ke kontaktu v šatnách a sprchách,“ řekl Babiš.

Dodal, že nakažení lidé zůstávají v izolaci a karanténě. „Příčina šíření nákazy je asi i v tom, že v dolech nebylo možné v dostatečné míře použít doporučené dezinfekční prostředky. Samozřejmě, že ta situace má dopad na těžbu,“ dodal premiér.

Víkendový provoz dolu se omezí na minimum

Mluvčí OKD Naďa Chattová uvedla, že tým lidí ve firmě nepřetržitě připravuje seznamy a podklady nutné pro testování. Zaměstnanci se tak předpokládaný čas odběru dozvídají s jednodenním předstihem.

„Provoz Dolu Darkov během víkendového testování omezíme na nezbytné minimum tak, aby byla zajištěna bezpečnost této lokality,“ uvedl ředitel provozu OKD David Hájek.

Pro Důl Darkov platí přísná opatření. Při vstupu si musí každý pracovník vydezinfikovat ruce a projít před termokamerou. Společnost zajistila pro všechny zaměstnance dezinfekční prostředky a roušky. Pro důlní pracovníky platí povinnost nosit respirátory, rukavice a ochranné brýle. 

Třikrát denně se dezinfikují společné prostory, šatny, výdejny a další místa. Na dolech se denně dezinfikují dopravní nádoby a vozy po dopravu zaměstnanců. Zaměstnanci z Dolu Darkov se nepřesouvají na jiná pracoviště.

Autoři: ,