iDNES.cz

Kostel v Gutech obnovíme ze stromů z Beskyd, má jasno diecéze

  13:56
Ostravsko-opavská diecéze začne hledat vhodné stromy, ze kterých postaví repliku shořelého dřevěného kostela v Gutech na Třinecku. Pokácet se musejí ještě v zimě. Archeologové na místě kostela zničeného v srpnu mladými žháři dokončují průzkum a ke konci se chýlí i policejní vyšetřování.

Dřevěný kostel v Gutech před ničivým požárem | foto: Římskokatolická farnost Střítež

Diecéze má zatím předběžný soupis stromů potřebných pro novou stavbu.

„Bude to něco málo dubů, z větší části však využijeme měkké dřevo, o druhové skladbě ještě nebylo rozhodnuto,“ uvedl vedoucí stavebního odboru diecéze Václav Kotásek.

O původu dřeva mají v diecézi jasno: kostel chtějí vystavět ze stromů v Beskydech, jako byl ten původní. Přesná lokalita ale ještě není jasná.

„Rozhodne vhodnost stromů, což posoudí odborníci. Možná to bude z více míst. Ale kvůli autenticitě stavby chceme surovinu z Beskyd, kde má biskupství rozlehlé lesy,“ potvrdil Kotásek.

V posledních týdnech pracovali v Gutech archeologové, kteří odkrývali novodobé konstrukce a zjišťovali, co vše ze základů původního kostelíka zůstalo. Výsledek odborníky nepotěšil.

„Když jsme odstranili betonovou vrstvu, tak se bohužel ukázalo, že z původních základů až na pár kusů nezůstalo vůbec nic. Rekonstrukce z přelomu 70. a 80. let byla necitlivá,“ poznamenal vedoucí archeologického průzkumu Marek Kiecoň z Národního památkového ústavu Ostrava (NPÚ).

Archeologové objevili hroby z 16. až 19. století

Archeologové objevili hroby z období od 16. do 19. století, dva i v prostoru interiéru kostela. Také předmětů se ve výkopech objevilo poměrně málo - hřeby z rakví nebo střepy keramického nádobí. Našli ale rovněž původní základy presbytáře částečně tvořené rozměrnými kamennými bloky.

„Cílem je, aby původní základy nebyly dotčeny založením repliky kostela a zůstaly na původním místě jako autentická část stavby. Podobně bude možno využít i část kamenné dlažby a také některé části vnitřního vybavení, které odolaly požáru a budou restaurovány,“ vypočítal ředitel ostravské pobočky NPÚ Michal Zezula s tím, že průzkum skončí v prosinci.

Třinec záhy po zániku kostela vyhlásil peněžní sbírku. Starostka Věra Palkovská je s dosavadním vývojem spokojená.

„Nyní jsou na účtu dva miliony a devět set třicet jedna tisíc korun. Udivuje mě, že se objevují další a další částky, a to z celé země,“ těší starostku. Uvedla, že výtěžek bude město směřovat do obnovy kostelního interiéru.

Vyšetřování by mohlo skončit na přelomu ledna a února

Památku ze zatím ne zcela jasných důvodů zapálili v noci na 2. srpna tři mladí muži z Ostravska a Frýdecko-Místecka.

Vyšetřování žhářského útoku případu dosud neskončilo. Dva osmnáctiletí mladíci, z nichž jeden však byl v době činu ještě mladistvý, zůstávají ve vazbě. Za obecné ohrožení jim hrozí až patnáct let vězení.

Třetí z obviněných, devatenáctiletý, který dvojici přivezl na místo, je stíhán na svobodě.

Státní zástupce Josef Šuhaj řekl, že ukončení vyšetřování předpokládá zhruba na přelomu ledna a února. „Záleží na tom, kdy znalci dokončí své posudky. Příslib ale mám takový, že bychom jejich poznatky mohli mít v polovině ledna,“ vysvětlil a dodal, že jde například o posudek z oborů požární ochrany nebo psychiatrie a klinické psychologie.

„Ačkoliv můžeme mít za dostatečně prokázané, že se na trestné činnosti podíleli různou měrou pouze obvinění mladíci, tak bez znaleckých posudků nelze vyšetřování uzavřít,“ zdůraznil státní zástupce.

Autor:
zpět na článek