iDNES.cz

Dopravnímu podniku Ostrava hrozí soudní spor kvůli kamerám

  18:10
Nepříjemnou dohru má pro Dopravní podnik Ostrava (DPO) i jeho dodavatele nenaplněná zakázka na instalaci kamer do 168 vozidel. Mezi firmami hoří spor, který zřejmě skončí u soudu.

ilustrační snímek | foto: Dopravní podnik Ostrava

„Firma, která nám měla už loni dodat kamerové systémy, nesplnila požadavky stanovené ve smlouvě. Proto jsme od ní odstoupili a připravujeme nové výběrové řízení,“ řekl v lednu ředitel DPO Daniel Morys.

Zástupce dodavatelského konsorcia Ivo Herman potvrdil, že DPO smlouvu vypověděl a účtuje si pokutu ve výši 1,68 milionu korun. Dodavatel ale nic z toho neakceptuje.

„DPO jsme v minulosti v rámci dvou zakázek namontovali kamerové systémy do více než 150 vozidel. Vše proběhlo a funguje bez problémů. Tentokrát ale lidé z DPO od počátku komplikovali situaci, žádali změny a neschválili schéma zapojení, bez kterého jsme nemohli systémy montovat,“ uvedl Ivo Herman.

Přiznal, že v jeho firmě i u dodavatele v Izraeli způsobily zdržení potíže s covidem, ale podle něj nebyly důvodem k nesplnění zakázky. 

„Tím byla nesoučinnost ze strany zaměstnanců DPO. Loni jsme podnik opakovaně písemně vyzvali, aby součinnost poskytl. Udělali jsme to i letos, ale bez odezvy. Proto chystáme předžalobní výzvu. Trváme na plnění smlouvy a chceme kamery dodat,“ řekl Herman.

Musí kamery schválit Drážní úřad?

Redakce MF DNES oslovila zástupce DPO i města, ale odmítli záležitost komentovat s tím, že nemohou vyloučit případný soudní spor.

Jeden z konfliktů mezi firmami se týká schválení kamer Drážním úřadem. Podle Hermana není nutné, podle DPO ano. Drážní úřad dal za pravdu Hermanovi. 

„Trváme na stanovisku z roku 2020, že úprava již instalovaného kamerového systému není podle vyhlášky č. 173/1995 Sb. odchylkou a nepodléhá schvalovacímu procesu,“ řekla jeho mluvčí Pavlína Straková. DPO tvrdí, že dostal od úřadu jiné stanovisko.

Autor:
zpět na článek