iDNES.cz

Darujte kola dětem z Afriky

  11:53
Kola, helmy, náhradní díly, reflexní vesty či cyklonářadí – tím vším je možné přispět v rámci sbírky Kola pro Afriku, která se uskuteční v pondělí 17. září. Dary se budou shromažďovat v době od 9 do 11.30 a od 14 do 17 hodin u vstupu do bývalých Dukelských kasáren v Opavě. Kolo přitom nemusí být funkční – před převozem se servisují. Nefunkční se pak využívají na náhradní díly.

(ilustrační snímek) | foto: Archiv Romana Posoldy

Darované věci poputují do Gambie, země, které se společnost Kola pro Afriku věnuje již sedmým rokem. „Tam kola pomáhají místním dětem dostat se za vzděláním. Některé gambijské děti to mají totiž do školy i 8 kilometrů. Dlouhá cesta i velmi teplé počasí způsobuje, že rodiče děti do školy buďto nepustí vůbec, nebo jsou při vyučování natolik unavené, že dokonce i usínají,“uvedla iniciátorka opavské sbírka a koordinátorka EVVO Kateřina Hnátová.

Opavský magistrát věnoval organizaci Kola pro Afriku již dvakrát kola, která skončila ve ztrátách a nálezech. „Zhruba pět desítek kol vyslala Opava prostřednictvím obecně prospěšné společnosti do Gambie již v roce 2015, dalších 43 bicyklů pak letos na jaře,“ uvedla mluvčí města Lada Dobrovolná.

Díky iniciativě Kola pro Afriku jezdí v Gambii na kolech z České republiky od počátku projektu v roce 2012 několik tisícovek dětí.

zpět na článek