V Darkově se kvůli koronaviru netěží, stav nebezpečí hejtman nevyhlásil

  10:56,  aktualizováno  15:19
V Dole Darkov na Karvinsku, který se stal v minulých týdnech ohniskem koronavirové nákazy, přestali těžit uhlí a omezili provoz na bezpečnostní minimum. Informovala o tom těžební společnost OKD. Před polednem zasedl krizový štáb Moravskoslezského kraje. Hejtman oznámil, že prozatím nevyhlásí stav nebezpečí.

Důl Darkov je aktuálně ohniskem koronavirové nákazy. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

V podzemí Darkova se od pátku pohybuje zhruba 150 zaměstnanců, kteří zajišťují bezpečný chod dolu.

„Chceme docílit toho, aby se do práce vrátili jen zaměstnanci, kteří prošli testováním s negativním výsledkem,“ vysvětlil ředitel provozu OKD David Hájek.

Testování podstoupila od pátku více než tisícovka zaměstnanců těžební společnosti, ale i jejich rodinných příslušníků, od minulého pondělí celkově odběry absolvovalo přes 2400 lidí. Na pondělí bylo naplánováno posledních 100 testů. „Jednalo se o dosud nejrozsáhlejší akci tohoto druhu v České republice. Na přítomnost onemocnění covid-19 bylo otestováno celkem 2450 osob,“ uvedl Lukáš Humpl za krajské záchranáře, kteří s odběry pomáhali.

Pozitivní výsledky mělo doposud 221 zaměstnanců dolů, včetně čtyř pracovníků z jiných šachet než z darkovské, ale i rodinných příslušníků a zaměstnanců firem navázaných na OKD.

Podle ředitelky krajské hygieny Pavly Svrčinové je důležité, že žádný z nakažených lidí nemusel být hospitalizován. Ohnisko nákazy tedy zatím nepředstavuje problém pro zdravotnický systém.

Těžba na Darkově je v současnosti přerušena. Společnost OKD přiznává, že koronavirus ve spojení s nízkými cenami uhlí dostal firmu do složité situace. „Spojili jsme se s našim akcionářem, abychom tuto situaci řešili a věříme, že náš akcionář nenechá lidi v OKD na holičkách,“ řekla předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková.

Situací v aktuálně největším ohnisku nákazy v republice, se dopoledne zabýval také krajský krizový štáb.

Hejtman Ivo Vondrák už na konci minulého týdne připustil, že pokud se epidemiologická situace zhorší, kraj zváží možnost vyhlášení stavu nebezpečí. „Díky tomuto kroku bych získal kompetence nařizovat krizová opatření na území kraje, která by mohla pomoci řešit aktuální epidemiologickou situaci,“ uvedl. Po jednání krizového štábu ale Vondrák uvedl, že i kvůli přerušení těžby na Darkově zatím stav nebezpečí vyhlášen nebude. 

Hejtman potvrdil, že na Darkovu v současnosti probíhá technologické minimum prací jako je odčerpávání vody či odvětrávání. „Nelze důl zavřít, to by znamenalo zavření celého OKD,“ podotkl. 

Karviná zůstává v přísnějším režimu

Kvůli situaci na Darkově zůstala pro Karvinsku platná některá z opatření, která ve zbytku republiky od pondělí neplatí. 

V regionu například nadále platí zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních. „Nakažení na Darkově jsou v produktivním věku. Nechceme, aby se nám nákaza přenesla na citlivé skupiny, tedy starší populaci a nemocné,“ vysvětlila ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová. 

Nepovolují se ani hromadné akce nad 100 osob. Výjimku by měli dostat karvinští prvoligoví fotbalisté, kteří mají v neděli přivítat na svém hřišti v ligovém utkání Spartu Praha.

Problematická je Praha a důl Darkov, řekl k vývoji epidemie Vojtěch:

Autor: