Místo jízdních kol plní cykloboxy harampádí, úschova je totiž zdarma

  11:48
Zhruba dva měsíce využívají lidé u bohumínského nádraží bezplatné cykloboxy. Místo jízdních kol se v nich však objevuje harampádí, strážníci proto pravidelně jednou za týden vyrážejí na kontrolu.

Cykloboxy u bohumínského nádraží zneužívají lidé, kteří do nich dávají nepotřebné harampádí | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Bezplatné boxy na uzamykání jízdních kol zneužívají někteří lidé u bohumínského nádraží. Ukládají si do nich věci, které tam nepatří. Strážníci proto pravidelně uzamčené přihrádky kontrolují. A obsah často vyhazují.

Cykloboxy jsou u nádraží od listopadu minulého roku. „Už po pár týdnech provozu se ukázalo, že některé schránky využívají osoby bez domova jako úschovnu svých nepotřebných věcí.,“ řekla Jana Končítková, mluvčí Bohumína.

Radnice zavedla dvaadvacetihodinový cyklus zámku. Do té doby je parkování jízdního kola zdarma. Po limitu se box automaticky uzamkne. Odemknout ho mohou jen strážníci, lidé za službu zaplatí 200 korun.

Strážníci jezdí na kontroly zablokovaných boxů jednou týdně. „Zablokované boxy zkontrolujeme. Úschovnu opatříme nálepkou a čekáme dva až tři týdny, jestli se majitel o věci přihlásí,“ popsal způsob kontroly Petr Vachtarčík, zástupce ředitele městské policie.

V boxech jsou různé věci. „Při kontrole ve druhé půlce ledna jsme našli třeba rybářský prut, vodovodní baterie a žehličku,“ doplnil Vachtarčík. Předměty bez hodnoty městská policie odváží do sběrného dvora.

Lidé si boxy chválí

„Pokud mají věci hodnotu, schováme je. Může jít třeba o něco kradeného, lidé se pak přihlásí. Když je to zachovalé oblečení nebo boty, oslovujeme místní charitu,“ řekl Vachtarčík.

Strážníci uvádí, že každý týden najdou zhruba čtyři až pět zablokovaných cykloboxů. Týdně potom odváží do sběrného dvora asi dva pytle odpadu.

U bohumínského nádraží je celkem 72 boxů, do kterých si lidé mohou bezplatně uzamykat svá jízdní kola. „Lidé jsou za službu moc rádi. Pochvalují si, že za úschovu neplatí,“ uzavřel Vachtarčík.