Motorkáři se v horách chovají jako mafie, říká ochranář. Policie bude v terénu

  9:04
Jako by nestačil prudce rostoucí počet turistů a rekreačních sportovců. Hory se staly oblíbeným místem i pro jezdce na terénních motocyklech a čtyřkolkách. V Beskydech i Jeseníkách zajíždějí i na přísně chráněná místa a podle strážců přírody se chovají jako mafie. Zaměří se na ně policie.

Policisté v Beskydech mají k dispozici i terénní motocykly a čtyřkolky. | foto: Policie ČR

Proti motorkářům a čtyřkolkářům se letos chystá hned několik opatření.

„Policisté budou v nadcházející motorkářské sezoně reagovat na řidiče silných strojů, kterým bohužel nestačí silnice, a to zvýšeným dohledem a bezpečnostními opatřeními,“ sdělila policejní mluvčí Karolína Bělunková.

Zdůraznila, že vjezd veškerých motorových vozidel do lesního porostu je bez vydaného platného povolení zakázán. V rozsahu policejního územního odboru Frýdek-Místek proto chtějí policisté pravidelně dohlížet na tento zákaz, vyloučené nejsou ani mimořádné plošné akce.

„Ke kontrolám v těchto oblastech využijeme všechny dostupné prostředky a technické vybavení,“ zmínila policejní mluvčí.

Policisté z beskydských oblastí navíc mají k dispozici nejen automobily, ale ti, kteří zvládli speciální jezdecký trénink, také motocykly i čtyřkolky, díky čemuž nemohou viníci počítat se snadným uniknutím.

Motorkáři vědí, že to, co dělají, je nelegální

Podle Jiřího Lehkého z Agentury ochrany přírody a krajiny, který má strážní službu v chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy na starosti, mají strážci parku proti motorkářům, již zákazy vjezdů ignorují, jen malou šanci.

„Motorkáři či čtyřkolkáři velmi dobře vědí, že to, co dělají, je nelegální. Podle toho se i chovají, občas jako mafie,“ poukázal při nedávném rozhovoru pro MF DNES a iDNES.cz na organizovanost horských motorkářů.

Viníky občas zachycují i fotopasti, které mají monitorovat pohyb zvěře. Je tak zřejmé, že motocykly zajíždějí i do nejcennějších beskydských lokalit.

Čtyřkolkář najel i na strážce přírody

Lehký připustil, že motocykly jsou podobně hlučné jako lesní stroje. „Jenže je rozdíl mezi traktorem, který v lese pracuje, a motorkou, která tam jezdí jen pro zábavu jejího řidiče.“

Zmínil také případ, kdy chtěl jeden z beskydských strážců přírody legitimovat takzvaného čtyřkolkáře. Ten však nastartoval, rozjel se a strážci přírody přejel nohu.

Jak poznamenal vedoucí Správy CHKO Jeseníky Petr Šaj, problém motorkářů byl palčivější spíše v jiných horách, méně dostupné Jeseníky částečně odolávaly.

„Jenže bohužel už i u nás pozorujeme, že takových neoprávněných vjezdů postupně přibývá,“ povzdychl si.

Policie může silný stroj řidiči i zabavit

Podle něj má tento trend několik nepříznivých dopadů. „Samozřejmě v první řadě jde automaticky o porušení zákazu. Ale zejména ničí přírodu, plaší zvěř a ohrožují bezpečnost pěších turistů a vůbec všech v horách,“ vyjmenoval Šaj.

Považuje proto za velmi přínosné, pokud se na tyto prohřešky policie zaměří.

Policie takové provinění nejčastěji hodnotí jako přestupek, pokuta se pohybuje od pěti tisíc korun výše. Pokud by provinění jezdců bylo opakované a větší, například by poničili chráněnou přírodu, tak připadá v úvahu i přečin ohrožení a poškození životního prostředí.

Tam už jsou tresty mnohem vyšší, policie může motocykl nebo čtyřkolku dokonce zabavit.

Autor: