Na Černé louce vzniknou budovy za miliardu, blíží se předání staveniště

  17:24
Startuje proměna Černé louky. Nebude sice vypadat tak, jak to před lety nakreslilo studio Maxwan, podle jehož návrhu chtěla Ostrava přestavět chátrající výstaviště na ukázkovou čtvrť třetího tisíciletí se školami, kulturními stánky, kancelářemi i bydlením, ale vzniknou tam dvě budovy pro vysokoškolské studenty i veřejnost.

Vizualizace nové podoby ostravské Černé louky. | foto: Ostravská univerzita

„Společně s městem změníme tvář Černé louky. Postavíme tam moderní budovy za téměř miliardu. V jedné bude zázemí pro sport, zdraví a technologie, ve druhé klastr umění a designu. Město zaplatí podzemní garáže. Do dvou týdnů předáme staveniště konsorciu ostravského závodu IMOS Brno a Beskydské stavební,“ popsal situaci mluvčí Ostravské univerzity Adam Soustružník.

„Projekt je dalším milníkem v historii univerzity i města. Jde o naši největší investici, která významně zkvalitní zázemí pro uměleckou činnost, sportovní aktivity i výzkum lidského pohybu. A kromě toho, že unikátně propojí umění a sport, je důkazem přínosnosti spolupráce města a univerzity. Stavby vyrostou na území, které bylo dlouhá léta v neutěšeném stavu, ačkoli se nachází přímo v centru,“ řekl rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

Stavbu za 954 milionů zaplatí univerzita z evropských dotací. Uspěla se žádostí o peníze v programu Restart pro znevýhodněné kraje. Investice má totiž přispět k vzdělanostní a následně i pracovní a ekonomické transformaci regionu.

„Univerzita vytvoří 10 nových studijních programů, které budou reagovat na nové trendy. Už v prvních letech využije novou infrastrukturu 1 400 studentů,“ doplnil náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy Václav Velčovský.

„Navážeme na to úpravou území podél řeky Ostravice a vznikne tak příjemný kus města,“ dodal Tomáš Macura, primátor města, které univerzitě věnovalo pozemky za 42 milionů a zaplatí 117 milionů za garáže pro 155 aut.