iDNES.cz

Školky v Krnově aplikují speciální nástřik, který má snížit přenos nemocí

  9:46
Snížit přenos nemocí mezi dětmi v mateřinkách chce krnovská radnice. Během ledna nechá interiéry plošně ošetřit speciálním nástřikem s nanočásticemi oxidu titaničitého, jež by měly ničit mikroorganismy. Jde už o několikátou vlnu aplikace technologie v Moravskoslezském kraji, využívají ji například nemocnice.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Cílem opatření je eliminace rizik přenosu infekčních nákaz mezi předškolními dětmi, zejména snížení počtu nemocných při plošné chřipkové epidemii,“ sdělila mluvčí krnovské radnice Dita Círová. 

Opatření ve všech devíti mateřských školách, jež město zřizuje, přijde na 90 tisíc korun. „Speciální aplikací nanášíme ultra jemné, transparentní malé částice oxidu titaničitého na povrchy ploch a vybavení interiérů, které v kontaktu se světlem nepřetržitě degradují nežádoucí mikroorganismy,“ popsal Jaromír Hanačík ze společnosti, která nástřik v krnovských školkách zajistí. 

Přenos nemocí je totiž ve školkách během zimy problém. „Začne to v listopadu a končí březnem. Je to náročné, zvláště tím, že bereme i dvouleté děti, které mají imunitní systém méně připravený na pobyt v kolektivu a jsou tak náchylnější. Stačí, aby přišlo jedno nedoléčené dítě, a nemoc se davově šíří,“ popsala ředitelka MŠ Jiráskova v Krnově Danuta Mokrášová. 

Školka nechá ošetřit prostory, kde se děti pohybují, od sociálních zařízení až po herny. „Jde o 98 procent celé školky. Už jsme poslali metráž, teď čekáme na termín,“ dodala ředitelka. 

Co je nanonástřik

  • Je to průhledný nástřik stěn i jiných povrchů nanočásticemi oxidu titanu. Ty působením světla ničí mikroorganismy. 
  • Prostřednictvím oxidace spálí bakterie, viry i spory plísní, se kterými se dostanou do kontaktu. Rozloží je na anorganické látky jako oxid uhličitý, vodu a minerální kyseliny. 
  • Trvanlivost jednoho nástřiku je dva roky až pět let, účinnost může dosáhnout padesáti procent. 
  • V Moravskoslezském kraji se využívá v nemocnicích, sanitkách, školkách, potravinářských zařízeních i firmách.

Jde už o několikátou vlnu v kraji. Nanonástřiky má Městská nemocnice Ostrava i šestice krajských nemocnic, ošetřeny jsou desítky mateřinek, pracoviště odpadové společnosti OZO Ostrava či šatny sportovních zařízení v Ostravě a Karviné.

„Nanonástřiky se v krajských nemocnicích osvědčily velmi dobře. Díky technologii se ve všech nemocnicích, kde jsme titanový nástřik nechali aplikovat, zvýšila hygienická čistota povrchů o 76 procent. Jako jednu z výhod nanonástřiků vidím fakt, že jsou účinné několik let a výrazně tak zvyšují kvalitu poskytované zdravotní péče,“ komentoval náměstek hejtmana Martin Gebauer. 

Účinky nástřiků prověřoval Zdravotní ústav i v ostravské městské nemocnici. Tam výsledky potvrdily zvýšení hygienické čistoty ošetřených povrchů o 64 procent a nemocnice hlásila také více než padesátiprocentní zlepšení mikrobiální čistoty ovzduší.

zpět na článek