Rekordmani vyvedli po pěti čápatech, i tak je ale letos mláďat méně

  9:10
Neustálé mávání křídel. Tak to nyní vypadá v některých ze zhruba dvou stovek čapích hnízd v Moravskoslezském kraji. Mláďata se pomalu chystají na opuštění rodiště a trénují své letové schopnosti. Zatímco většině párů se podařilo odchovat jedno, dvě a sem tam tři potomky, jsou tu také rekordmani.

Čapímu páru v Mostech u Jablunkova se s mláďaty daří. | foto: Jiří Cieslar

Z pěti mladých se těší například ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku a v Hodslavicích na Novojičínsku. „Páru ve Vyšních Lhotách se s početným potomstvem daří dlouhodobě. V minulých dvou letech odchoval pokaždé čtyři potomky,“ říká člen České ornitologické společnosti a amatérský ornitolog Rudolf Szkandera z Třince.

Muž monitoruje čápy na Karvinsku, Frýdecko-Místecku a Valašsku. „Několikrát ročně navštívím zhruba 65 hnízd. Například v povodí Olše vyvedli letos čápi devětadvacet mladých. Ovšem oproti loňsku s rekordními padesáti čápaty je to slabé. V roce 2017 jsme spočítali 41 mladých,“ líčí ornitolog, který se nejčastěji pohybuje v povodí Olše. 

„V Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku máme také úspěšný pár. Brzy vypustí do světa čtyři čápata, což se v Moravskoslezském kraji z necelých dvou stovek hnízd podařilo ještě devíti párům, třeba ve Velkých Heralticích na Opavsku. Pár v Mostech za posledních pět let odchoval už dvacet čápat.“

Podle Szkandery zůstalo poprvé bez potomků hnízdo v Ropici, kde lidé našli na zemi dvě mrtvá čápata. A po třech letech se také nedařilo páru v Jablunkově. Jeho mláďata zřejmě prochladla a uhynula. 

Další dvě hnízda, kde čápi seděli, ale zůstanou tentokrát bez potomků, jsou v Třanovicích. A jedno mládě ze dvou uhynulo i v Třinci-Neborech.

Fotogalerie

Naopak vůbec prvním čapím mládětem se může pochlubit Hrádek a po pěti letech se konečně dočkali i v Českém Těšíně-Stanislavicích. 

Sčítání čápů se věnuje i Vladimír Balcar z Opavska. Na Bruntálsku letos zaznamenal 23 potomků, na Jesenicku 33 čápat a 39 přírůstků na Opavsku. 

„Celkově je v těchto třech oblastech průměr 2,6 mláděte na hnízdo,“ poznamenal Balcar. Nejvíce čapích hnízd se nachází na Novojičínsku (51), pak na Frýdecko-Místecku (41) a na Opavsku (36). Bruntálsko má 29 hnízd, Karviná 17 a Ostravsko 15.

25. července 2019