Bytů je málo, ceny jdou nahoru. V kraji mizí i ležáky, které nešlo prodat

  7:38
Rychleji než kdykoli jindy mizely v loňském roce nemovitosti z nabídek realitních kanceláří v Moravskoslezském kraji. Mohl za to rostoucí zájem zákazníků a na druhé straně i rapidně se snižující nabídka. Vlivem těchto faktorů výrazně vzrostly i ceny.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nejrychleji rostoucím segmentem byly hlavně takzvané investiční byty. Velký podíl na situaci má také koronavirová pandemie. „V březnu se trh při první vlně úplně zastavil, po uvolnění se ale rozjel nebývalou rychlostí a v létě byly prodeje rekordní. To přetrvává dodnes. Velmi rychle mizí všechny nabídky, a to včetně ležáků, které nešlo dlouho prodat,“ popisuje situaci Ondřej Veselý, jednatel 1. opavské realitky.

„Loňský rok byl hodně jiný. Změnil se zejména způsob prodeje i komunikace s klienty, který děláme z velké části online, a to od prohlídek nemovitostí až po třeba podpisy smluv,“ líčí další změny Martin Knaga, ředitel ostravské pobočky RK Evropa.

Kupující podle jeho slov předpokládali, že kvůli pandemii půjdou ceny nemovitostí dolů. „Ale bylo to právě naopak. Tady v Moravskoslezském kraji to byl vzestup okolo patnácti až dvaceti procent,“ doplňuje Knaga.

Řešíte nové bydlení? Obraťte se s důvěrou na prověřeného realitního makléře ve svém okrese.

O pětinu se navýšily ceny například na Frýdecko-Místecku. „Největší nárůst jsme zaznamenali u prodeje bytů, kterých je enormní nedostatek. Oproti roku 2019 to na ceně jednoho bytu dělalo až půl milionu korun navíc,“ informuje Richard Kurko z frýdecko-místecké realitní kanceláře Kurko reality.

Nejvíce rostly ceny bytů v samotné Ostravě. „Zde došlo k navýšení prodejních cen o 31 procent,“ uvádí Jan Kunc, regionální ředitel realitní kanceláře Sting.

Nemovitost jako investice

Koronavirus se na trhu podepsal i dalšími způsoby. V nejisté době začali lidé ve větší míře do nemovitostí ukládat své peníze. „Nejvíce se teď prodávají takzvané investiční byty, menší byty, které pak majitelé pronajímají. Lidé vědí, že nemovitost je nejlepší ochrana proti inflaci. Takže ti, kteří mají našetřené nějaké peníze, ale nemají jinou možnost investování, teď kupují nemovitosti,“ vysvětluje Ondřej Veselý.

V době pandemie také výrazně vzrostla poptávka po rekreačních objektech. „Lidé z paneláků přišli o možnost cestovat, a tak začali uvažovat o možnosti pořídit si vlastní chatu nebo chalupu, aby tam mohli trávit volný čas. Bohužel pro ně, stejně uvažovali i majitelé rekreačních objektů. Proč by je prodávali, když by pak neměli kde trávit volný čas. Takže poptávka byla vysoká, ale nabídka minimální. Loni jsme prodali jedinou chatu, o rok dříve jich bylo osm,“ nastiňuje Knaga.

Dalším trendem loňského roku byla rychlost, s jakou se nemovitosti prodávaly.

„Většina bytů se v inzerci ohřeje jen chviličku, některé se do ní ani nedostanou, prodáme je i bez toho,“ popisuje Veselý.

Kanceláře mají v nabídce méně bytů

„Loni jsme převážnou část nemovitostí byli schopni zpeněžit do 90 dnů, což je nejmenší doba, kterou za posledních sedmnáct let v realitách registruji,“ dodává Kurko.

Realitní makléř Martin Ščerba z Nového Jičína se domnívá, že na stavu trhu se projevila také celková situace minulých let. „Banky půjčovaly hodně peněz, hypotéční sazby byly nízké, takže kdo chtěl, si vlastní nemovitost pořídil,“ říká Ščerba. „Zatímco před pěti lety bylo v Novém Jičíně v nabídce třeba 90 bytů, teď jich je jen 20. Takže před pěti lety si mohl zákazník vybírat, teď moc ne. Tudíž na odbyt jdou i věci, které by se dříve prodávaly hůře. Dalším faktorem je, že se nové byty nestaví. S nízkou nabídkou a velkou poptávkou ceny stále rostou.“

Podobně vidí situaci i Richard Kurko. „Nabídka se rapidně zmenšila,“ říká a uvádí, že v roce 2006 bylo k lednu v okrese Frýdek-Místek v nabídce realitních kanceláří 217 bytů k prodeji. „Dnes je to 42 bytů. Loni jich bylo v průměru 66, v roce 2019 do devadesáti.“