Zahradní sál zámku v Bruntále je po kompletní opravě

  16:16
Svoji původní podobu dostal zahradní sál bruntálského zámku. Pozůstatek pivovarských sklepů později přeměněný v reprezentativní zahradní stavbu poslouží jako kulturní stánek.

Unikátní historická památkově chráněná budova zahradního sálu, která se nachází v zámeckém parku bruntálského zámku, je opravená. Bude sloužit k pořádání různých akcí a k odpočinku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zahradní sál, neboli sala terrena bruntálského zámku léta chátrala. Teď po dvouleté opravě září novotou. Bezmála čtyřicetimilionová obnova jej proměnila v prostor pro kulturu i odpočinek.

Do zámecké zahrady zakomponovaná stavba s podloubím, jehož stropy tvoří malá a velká terasa, od příští sezony poslouží jako oranžerie, lapidárium s kamennými prvky a torzy soch i společenský prostor, kam lidé budou chodit za kulturou. 

„Půjde o komornější divadelní představení, besedy, autorská čtení, menší koncerty či ochutnávky. Od příštího roku tam bude fungovat i kavárna,“ uvedla  ředitelka Muzea v Bruntále, jež v zámku sídlí, Jitka Koščáková.

Prokoukly i obě terasy, jež tvoří horní část saly terreny. Nižší je osazená květinami i novým zábradlím, členěným podle dochovaného původního secesního pole. Vyšší terasa má za sebou obnovu dlažby z pískovcového kamene, pískovcových balustrád, nástupního schodiště i kamenné kašny.

Obnova unikátní památkově chráněné stavby měla skončit už loni, prodloužily ji však nestabilní základy. „Objevily se skutečnosti, se kterými se předem nepočítalo. Při odkrývání jednotlivých vrstev jsme zjistili, že pod některými stěnami nejsou základy, a bylo potřeba je dobudovat. Pracovalo se na statickém zabezpečení i úpravě stropů,“ vysvětlila zdržení ředitelka muzea.

Stavba v zahradách zámku je pozůstatkem někdejšího pivovaru. „Ten měl několik pater, která tam dnes již nejsou. Jeho sklepy se proměnily v zahradní architekturu, kterou kryjí obě terasy,“ dodala ředitelka Koščáková.

Budovy jsou hotové, pracovat se začíná v zahradách

V areálu bruntálského zámku šlo o rekonstrukci posledního historického objektu. „Nyní jsou dokončeny opravy všech historických částí celého bruntálského zámku. Celý projekt včetně vnitřního vybavení přišel na 37,7 milionu korun. Tři čtvrtiny nákladů, tedy 28,2 milionu korun, pokryly evropské zdroje, zbytek zafinancoval kraj,“ řekl náměstek hejtmana Jaroslav Kania.

Lidé si ale na prohlídku ještě počkají, na opravy hned navázala revitalizace zámeckého parku v rozpočtem rovněž převyšujícím třicet milionů. Od příští sezony budou sala terrena i zámecký park opět přístupné, a to ve stejné otevírací době jako celý zámek.