Zůstaňte v kraji, přesvědčuje projekt děti z Bruntálska

  8:20
Město, tři střední školy a dvanáct lokálních firem. V Bruntálu právě odstartovala kampaň, která má zamezit odlivu mladých lidí z oblasti. Láká je ke studiu oborů na místních středních školách a odtud do místních firem. Právě ty intenzivní propagaci vzdělání v regionu financují.

„Mladí lidé chodí studovat i obory, které tady nabízíme, jinam a už se na Bruntálsko nevrátí. Tomu chceme zabránit. Kampaň začala, právě ji postupně rozjíždíme,“ uvedl Jan Meca, ředitel Střední průmyslové školy a obchodní akademie v Bruntále.

Ta projekt Společně za vizí budoucna tvoří spolu se Střední odbornou školou a Všeobecným a sportovním gymnáziem a nabízejí tak komplexní spektrum všech typů oborů. Na budoucí absolventy základních škol se obracejí prostřednictvím rádia, letáků, společného facebookového profilu i webu či speciálního videoklipu.

„Při kontaktní kampani, kdy jezdíme přímo do škol, prezentujeme nás i další dvě školy z projektu. Stejně tak jejich pedagogové prezentují nás,“ dodal ředitel.

Kampaň z drtivé většiny platí lokální firmy. Je to pro ně podle jejich slov otázka společenské zodpovědnosti a dlouhodobá záležitost, která se vyplatí. „Jde o všeobecný problém na Bruntálsku. Mladí dokončí školu a odcházejí. Všichni cítíme nedostatek potenciálních zaměstnanců a odborníků a chceme jim tímto nabídnout možnosti uplatnění. Ukázat, že pokud zůstanou a vyučí se tady, tak i uplatnění najdou,“ uvedl Miloslav Ševčík, majitel společnosti Pila Ševčík.

V projektu jsou kromě této firmy společnosti Osram, Alfun či Al Invest Břidličná. „Dvanáct podnikatelských subjektů dalo dohromady částku 460 tisíc korun. Zbytek do 500 tisíc korun celkových nákladů uhradí školy ze svých rozpočtů,“ uvedl mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Podobný projekt zažívá Bruntál poprvé. „Poprvé, a pevně věřím, že nikoliv naposledy, se nám podařilo takto spojit místní střední školy a firmy v zájmu dosažení společného cíle, a nabídnout tak dětem získání vzdělání a uplatnění přímo zde,“ uvedl starosta Bruntálu Petr Rys.

Po přijímacím řízení se první rok kampaně vyhodnotí. Porovnají se počty přihlášených a přijatých studentů i ze kterých měst pocházejí. Projekt je tříletý a i do dalších let se počítá se stejnými částkami na jeho propagaci.

Autor: