Jako z pohádky. Zvelebený park zámku v Bruntále je opět přístupný

  11:56
Obnovené stezky a zpevněné plochy, opravené stěny hradeb, bašta se schodištěm, nový mobiliář i zeleň, ale také romantické jezírko. Veřejnosti se po dvou letech slavnostně otevřel park bruntálského zámku.

Zvelebený park u bruntálského zámku zdobí i jezírko. | foto: Krajský úřad Moravskoslezského kraje

Nejprve se v areálu opravoval zahradní sál, pak přišla na řadu obnova celého parku. 

„Zámek Bruntál je v majetku Moravskoslezského kraje a před necelými dvaceti lety byl zařazen na seznam národních kulturních památek. Právě dokončená modernizace areálu a revitalizace parku je další etapou v rozsáhlé rekonstrukci této úžasné památky,“ konstatoval náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

Parkem vede nový procházkový okruh a zdobí jej čtveřice uměleckých děl, vzniklých právě pro tyto účely během česko-slovenského sochařského sympozia. 

„Vybraní čtyři finalisté vytvořili přímo před průčelím zámku pískovcové abstraktní sochy. Tvořili je dva čeští a dva slovenští umělci,“ upřesnil Jan Krkoška, náměstek hejtmana pro regionální rozvoj a cestovní ruch.

Revitalizaci a obnovu podpořily evropské i státní peníze. „Veškeré opravy vyšly na 28,8 milionu korun, z evropských peněz na ně šlo necelých 10 milionů, ze státního rozpočtu téměř 600 tisíc korun a zhruba 18 milionů korun pokryl Moravskoslezský kraj,“ řekl náměstek hejtmana pro investice a majetek Jaroslav Kania.

Právě dokončená etapa prací v zámeckém parku loni v létě navázala na obnovu takzvané saly terreny – unikátního zahradního sálu krytého dvěma terasami. Jde o pozůstatek pivovarských sklepů, později přeměněný v reprezentativní sál, zakomponovaný do zahrady.

Sala terrena byla poslední opravovanou historickou částí zámku a slouží jako oranžerie, lapidárium s kamennými prvky a torzy soch i společenský a kulturní prostor.

„Otvírací doba parku kopíruje otvírací dobu zámku. Teď přes léto je otevřen denně od 9 do 19 hodin,“ doplnila Ema Havelková, mluvčí Muzea v Bruntále, jež v zámku sídlí.