V břidlicových štolách u Oder turisté zažijí úplnou tmu i svícení kahanem

  15:44
Ještě před nedávnem byly vchody do bývalých štol ve svahu Veselského kopce nad Odrami na Novojičínsku téměř zasypány sutí. Po několika letech úprav se ale někdejší důlní díla stanou novou turistickou atrakcí. Přístupné jsou unikátní štoly takzvaného Flascharova dolu.

Po několika letech úprav se veřejnosti otvírá takzvaný Flascharův břidlicový důl u Oder na Novojičínsku. Návštěvníci se mohou podívat do dvou štol o celkové délce 400 metrů. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Návštěvníci se mohou podívat do dvou štol o celkové délce 400 metrů, které propojuje osmnáctimetrový komín, v němž průchod zajišťují žebříky a podesty. Ve spodní chodbě se nacházejí i dvě dobývací komory, v jedné z nich mohou lidé obdivovat čelo břidlicové vrásy, jejíž stáří je 350 milionů let. 

„Jedná se o naprostý unikát, jediné takto viditelné geologické těleso v České republice,“ přiblížila Alena Zemanová z oderské radnice.

Návštěva dolu slibuje i jinak nevšední zážitek. Do podzemí budou lidé vstupovat s vypůjčenou přilbou a svítilnou, zažijí chvíle v úplné tmě nebo okamžiky, kdy jim bude svítit pouze historický kahan. Na děti pak čekají v jedné z bočních štol permoníci Šiferové.

Veřejnosti se důl otevře od středy do neděle až do konce října. Od listopadu do konce dubna pak bude uzavřen a patřit bude především netopýrům. 

„Ve zdejší lokalitě bylo dosud zmapováno sedm druhů letounů z 27 druhů žijících v České republice,“ upozornila Zemanová.

Do budoucna se počítá i s otevřením třetí štoly

Hornictví a dolování rud jsou s Oderskem spjaty už od středověku, od konce 19. století pak zde probíhala také těžba břidlice. Ta je spojena s lokalitou Nový Svět, kde se nachází i Flascharův důl pojmenovaný po svém někdejším majiteli. Svou činnost ukončil už v prvních desetiletích minulého století. Poté byl cílem trampů nebo dobrodružných výprav místních dětí.

Na možnost zpřístupnění opuštěných štol oderskou radnici v roce 2003 upozornila Česká geologická služba. První konkrétní kroky začalo město podnikat v roce 2016. 

Zatím lze navštívit dvě spojené štoly, o třetí samostatné město uvažuje do budoucna. „Tak rok až dva necháme stav stabilizovat, zjistíme zájem lidí a uvidíme,“ nastínil na jaře oderský starosta Libor Helis.

V České republice jde teprve o druhé zpřístupněné důlní dílo po těžbě břidlice. První byla Raabova štola na Vítkovsku.

18. února 2017