Spor s nájemníkem skončil. Ostrava zbourala dům, který měl zmizet dávno

  17:06
Dlouhých dvanáct let musela ostravská radnice čekat, aby mohla zbourat nájemní dům v Žofínské ulici v centru města. Demolici budovy stojící za Domem knihy a Divadlem Antonína Dvořáka totiž bránil soudní spor s posledním nájemníkem. Dům proto šel k zemi až nyní.

Na možnost zbourat dům v Žofínské ulici čekala ostravská radnice přes deset let. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Na pokyn ostravského magistrátu začala v minulých dnech v Žofínské ulici firma s těžkou technikou demolovat dům, který měl z centra města zmizet už dávno. Bránil tomu však jeden z nájemníků, který odmítl dům opustit, ačkoli všichni dostali v roce 2008 náhradní byty. 

V domě navíc muž vytvořil nelegální skladiště materiálu a odpadu. Jelikož tyto společné prostory domu nechtěl vyklidit ani zpřístupnit, město mu dalo v září 2009 výpověď z důvodu hrubého porušení povinnosti vyplývajících z nájmu bytu. Následně Ostrava žádala o jeho exekuční vystěhování, definitivní rozsudek ale padl až loni na podzim. 

„Město původně prodalo v roce 2006 pozemky na Nové Karolině developerovi, který tam chtěl stavět nové bytové domy, a zavázalo se, že starý dům s číslem popisným 1390 zbourá do 30. června 2011,“ uvedla mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská.

Developer měl přitom s pozemky velké plány, chtěl zde investovat až desítky miliard korun a postavit moderní čtvrť se stovkami bytů a kancelářskými budovami. Z plánů nakonec sešlo. „Dříve, než se podařilo vystěhovat posledního nájemníka, developer část pozemků včetně tohoto vrátil městu zpátky,“ doplnila mluvčí.

V současné době je budova zbourána a pokračují dokončovací demoliční práce. Město pozemek vyčistí a nachystá pro vlastní projekt či prodej jinému zájemci.