Orlice Kristýna se vrací z Afriky, vysílačky čápů však dlouho mlčí

  7:56
Každým dnem jsou pracovníci Záchranné stanice a Domu přírody Poodří v Bartošovicích na Novojičínsku nervóznější. Zatímco vysílačka připevněná k samici orla křiklavého hlásí návrat vzácného dravce z afrického zimoviště do Evropy, signál od čtveřice čápů černých a bílých se už několik měsíců neobjevil.

Samice orla křiklavého Kristýna ještě před prvním odletem do afrického zimoviště. | foto: Záchranná stanice Bartošovice

„Nemusí to nic znamenat, protože v oblastech, kde se v Africe obvykle pohybují, je infrastruktura vysílačů mobilních operátorů mizerná. A občas se stane, že nemáme signál i půl roku. Ale na druhou stranu v tomto období by se už čápi měli přibližovat oblastem s hustším pokrytím signálu,“ uvedl vedoucí bartošovické stanice Petr Orel k chybějícím datům o pohybu samic čápů bílých, pojmenovaných Patricie a Jaroslava, a dvojice čápů černých Libora a Víti (podrobněji o projektu zde).

Ostatně i v případě samice orla křiklavého se jménem Kristýna si ochránci přírody mysleli, že se při tahu do jižních oblastí stala obětí lovců ptáků.

Nakonec se jim ulevilo, když se její signál ozval až z Etiopie. Kristýna byla totiž jediným loňským mládětem orla křiklavého na území České republiky.

„A už se vydává zpět do Evropy. Podle poslední lokace je momentálně v Keni, poměrně blízko hlavního města Nairobi. Míří na sever,“ poznamenal Orel.

Uvedl, že její cesta zpět může trvat i měsíc, navíc ani není jisté, že se vrátí do oblasti svého rodiště, tedy na sever Moravy. „Důležité je, aby měla štěstí a vyhnula se všem nástrahám, které na ni ještě při cestě zpět čekají,“ podotkl Orel.

Mínil tím zejména horskou oblast Libanonu a okolních zemí, kde jsou podzimní a jarní tahy ptactva pro mnoho lidí zdrojem obživy, případně jen zábavy ze střílení.

Podle Orla sice světové organizace na ochranu zvířat vyvíjejí na takové státy velký tlak, ale zatím s nepříliš velkým účinkem. „Nedaří se to úplně ani v členských státech Evropské unie, například na Maltě nebo v Itálii, natož v arabských zemích, kde ochrana zvířat nemá žádná pravidla,“ povzdychl si.

Zmínil, že v poslední době se alespoň podařilo, aby Evropská unie zakázala lov zpěvných ptáků na lep ve Francii. „I to trvalo mnoho let,“ připomněl. S mapováním pohybu tažného ptactva chtějí v Bartošovicích pokračovat (web stanice).

Autor: