Archeology zajímá těžba rudy v Jeseníkách. Vykopali její pozůstatky

  18:08
Dva týdny zkoumali archeologové z Národního památkového ústavu v Ostravě pozůstatky těžby železné rudy u Javorového vrchu poblíž Malé Morávky v Jeseníkách. Práce navazovaly na starší laserové a fotografické snímání terénu, které mělo poskytnout náhled na stavby staré i 500 let.

ilustrační snímek | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Naše bádání jsme prováděli formou ručního odkrývání zeminy a místo jsme prohledali také s detektorem kovů,“ uvedl Michal Zezula, ředitel Národního památkového ústavu v Ostravě, který měl výzkum na starosti.

Původní stavby, které se zde nacházejí, sloužily k těžbě a zpracování železné rudy. Nyní jsou hlavním zájmem archeologů. „V okolí Malé Morávky a Karlovy Studánky jsme hledali pozůstatky výroby železa z 16. až 19. století. Zaměřili jsme se na samotné doly, milíře pro výrobu dřevěného uhlí, kovárny, historické cesty a další,“ řekl Zezula.

„Věděli jsme, kam jít, díky snímání terénu, které provedli naši kolegové v minulých třech letech. Jednalo se o spojení leteckých fotek a laserového snímání na povrchu. Díky tomu jsme věděli, kde je reliéf formovaný lidskou činností,“ doplnil Zezula.

Místa těžby dokládají také nálezy různých artefaktů. Vědcům pomáhají identifikovat, jaké práce předkové prováděli a kde. I o tom bylo nejnovější bádání na Javorovém vrchu.

Vykopané historické předměty

„Při nejnovějším průzkumu se nám podařilo najít hlavně předměty, které souvisejí s těžbou a dopravou železné rudy, a také s dopravou dřevěného uhlí, které lidé v minulosti využívali při výrobě železa. Našli jsme obruče, náboje loukoťových kol, lyžiny saní, podkovy, stavební kování a další předměty,“ sdělil Zezula.

Důležitou částí všech archeologických průzkumů je zjistit, z jaké doby nálezy pocházejí. „Prací se účastnili i odborníci na botaniku. Odebrali pylová zrna a další rostlinné zbytky. K jejich dataci používáme radiokarbonovou metodu, která podle obsahu uhlíku určí, jak je zkoumaný materiál starý. Samozřejmě také ověřujeme vše z dochovaných písemných záznamů a starých plánů,“ uzavřel Zezula.

Hornická naučná stezka Javorový vrch

Výzkumu v lokalitě Javorového vrchu se věnuje také Josef Večeřa z České geologické služby. Pro veřejnost připravil naučnou stezku, která má čtyři kilometry.

Šestnáct zastavení s informačními panely představuje turistům podobu lokality při těžbě železné rudy. Podél stezky jsou zabezpečené staré doly a důlní propady. Hornická naučná stezka Javorový vrch začíná i končí v Malé Morávce.