Slezská Ostrava i Polský dům. Aplikace ukazuje polské stopy v Ostravě

  17:10
Pomocí jednoduché aplikace stažené v mobilu mohou zájemci v Ostravě absolvovat komentovanou prohlídku města zaměřenou na polské stopy a zajímavosti.

K nejznámějším polským stopám v Ostravě bezesporu patří takzvaný Polský dům. | foto: www.ostravainfo.cz

Díky spolupráci vratislavské nadace Fundacja Ano Tak a ostravského Centra Pant vznikl bedekr, který ocení nejen návštěvníci z Polska, ale i Češi se zájmem o místní dějiny. Jeho autorem je Vladimír Šmehlík. 

„Vybrali jsme jednadvacet bodů v mapě Ostravy, které jsme se rozhodli turistům přiblížit. Polské stopy v historii i současnosti Ostravy jsou zajímavým tématem, jehož prostřednictvím lze naše město poznat z trochu jiného úhlu pohledu, než je obvyklé,“ řekl Šmehlík. Zájemci tak projdou například Slezskou Ostravu, kdysi zvanou Polská, nebo se zastaví u Polského domu, který kdysi hojně využívala početná polská menšina.

O překlad do polštiny se postarala Natálie Raclavská a Magdalena Zjawin, která je zároveň autorkou doprovodných fotografií. „Apku si každý může zdarma stáhnout do mobilu a mít tak u sebe průvodce v češtině i polštině. Podle souřadnic GPS se aplikace sama spustí a přehraje namluvený text,“ dodal Šmehlík.

Hlas audioprůvodci propůjčili Malgorzata Pikus, Lada Bělašková, Kamil Mularz a Vladimír Šmehlík. Projekt byl financován Ministerstvem zahraničních věcí Polské republiky v rámci výzvy Polsko-české fórum 2021.

Autor: