iDNES.cz

Bývalý ministr životního prostředí koupil strojírenskou firmu z Karvinska

  14:22
Po dobách klidu, kdy se vlastnické vztahy ve větších moravskoslezských firmách moc neměnily, je nyní situace jiná. Po změnách ve Vítkovicích, Residomu nebo Nové huti se do nákupů pustila i společnost Anacot Capital, kterou se společníkem Jaroslavem Čánkem vlastní exministr životního prostředí Pavel Drobil.

Exministr životního prostředí Pavel Drobil podniká i ve strojírenské oblasti. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„Dokončili jsme akvizici společnosti Trestles. Jde o firmu s více než 400 zaměstnanci a obratem přes miliardu korun,“ řekl MF DNES Pavel Drobil. „Společnost spadá do našeho investičního zájmu v rámci akvizic strojírenských podniků. Je to významný exportér s vysokými tržbami v eurech.“

Společnost Trestles se zaměřuje na výrobu manipulační a skladové techniky. Má vlastní zastoupení ve Francii, Rakousku a Polsku.

V roce 2018 přesáhl hospodářský výsledek po zdanění 25 milionů korun, o rok dříve ale firma skončila ve ztrátě přes 96 milionů. „Podle zatím neauditovaných výsledků se firmě v loňském roce dařilo lépe než v roce 2018 a zdvojnásobila svůj zisk,“ poznamenal Drobil.

Drobil: Trestles má zajímavý produkt a dobrou pozici na trhu

Cenu za transakci společnost Anacot Capital uvést nechce, má jít o nižší stovky milionů korun. Pro portfolium firmy jde každopádně o významné posílení.

Doposud investiční společnost ovládala firmy V-Nass, Norasota, Elfe a Triangolo. „Pro nás je koupě zajímavá i tím, že touto akvizicí skokově zdvojnásobujeme výkony naší skupiny,“ konstatoval Drobil. „Trestles jsme sledovali delší dobu, vidíme v ní velký potenciál, má zajímavý produkt a dobrou pozici na trhu.“

Jinou velkou změnou majitele v Moravskoslezském kraji, samozřejmě že v řádově vyšším objemu, byl lednový prodej akcií společnosti Residomo. Ta vlastní více než 40 tisíc bytů známých jako „byty OKD“, dříve patřící známé těžební firmě.

Vlastníka měnily i někdejší byty OKD

Byty byly nakonec z OKD vyvedeny a vznikla z nich samostatná společnost, kterou v roce 2015 koupila firma Round Hill Capital. Ta akcie firmy prodala do Švédska.

„Vstup společnosti Heimstaden na trh nájemního bydlení v České republice a v Moravskoslezském kraji je dlouhodobou investicí,“ vysvětlil Patrik Hall, generální ředitel nového vlastníka Residoma. „Věříme v růst české ekonomiky a plánujeme zůstat dlouhodobě její součástí.“

Další velkou změnou majitele byl v polovině loňského roku vstup společnosti Liberty do někdejší Nové huti. Liberty koupila ostravskou firmu společně s dalšími společnostmi ArcelorMittal, kterých se mateřská společnost měla podle rozhodnutí Evropské komise zbavit, aby mohla koupit ocelárny v italské Ilvě. Bez toho by ArcelorMittal získal příliš silnou pozici na evropském trhu.

Huť patří Liberty, část strojírenských Vítkovic Strnadovi

Od koupě ocelárny v Ilvě ArcelorMittal nakonec ustoupil, firmy, včetně té ostravské, už ale byly prodány. Pro společnost Liberty nebyla koupě ostravské hutě úplně nejlepším začátkem, firma se totiž už v průběhu roku potýkala s výrazným ochlazením na trhu a s tím spojeným odlivem zakázek. Na konci roku byla dokonce část zaměstnanců nuceně doma. V současnosti už má být situace podle zástupců Liberty Ostrava lepší.

Velké změny, co se vlastnických poměrů týče, loni zaznamenaly například také jednotlivé firmy vítkovického holdingu.

Nadpoloviční podíl ve společnosti Vítkovice Heavy Machinery získala společnost CE Industries zakladatele Czechoslovak Group Jaroslava Strnada, společnosti Vítkovice Mechanika, Hammering, Gearworks, nebo Hutní montáže pak nově vlastní společnost Witkowitz Martina Ulčáka.

zpět na článek