Radní Ostravy rozhodnou o novém akvaparku. Jeho podoba je zatím neznámá

  14:48
Sauny, wellness centrum se zážitkovými bazény s teplou vodou a možná i plavecký bazén. O tom, zda vůbec a co všechno by měl soukromý investor vybudovat na městském pozemku u Vodního areálu v Ostravě-Jihu, budou brzy rozhodovat ostravští radní.

Takto vypadal původní projekt města. Ten však už nikdy realizován nebude. | foto: Maximus Brno

Město prodá pozemek ve Svazácké ulici s podmínkou využití ke sportovním a volnočasovým aktivitám. Přišly hned dvě nabídky, ale od jednoho zájemce: skupiny AD Group, která provozuje saunový a vodní svět Maximus v Brně.

To se nelíbí opozičnímu zastupiteli Ostravy-Jihu Daliboru Moukovi (LEČO).

„Termín vypršel v listopadu. Žádal jsem, ať ho zastupitelé prodlouží, aby se mohlo hlásit více zájemců. Primátor nechtěl. Bojím se, že u nás místo slibovaného akvaparku s bazénem pro rodiny s dětmi vznikne jen další luxusní wellness pro bohaté,“ nastínil Mouka.

Podotkl, že podle zákulisních informací firma nabízí stavbu wellness centra bez bazénu, nebo s bazénem, ale když si ho město zaplatí.

Jak přesně vypadají jednotlivé varianty, ale Mouka neví. Když měl zájem o podrobnější informace na zastupitelstvu Jihu, nedočkal se jich.

Redakce MF DNES je sice nezjistila od politiků, ale od ředitele skupiny AD Group Radoslava Kobzy, který potvrdil, že podali dvě nabídky, z toho jednu s bazénem.

„Ptáte se na průběh a výsledky výběrového řízení, které dosud nebylo uzavřeno,“ vysvětlil ostravský primátor Tomáš Macura (ANO).

Podotkl, že radní města čekají na doporučení výběrové komise. Pak teprve uvidí, jestli a kterou variantu vyberou. „Předpokládám, že rozhodneme v lednu,“ řekl Macura.

Ze stejných důvodů nechtěla nabídky komentovat ani náměstkyně pro sport Andrea Hoffmannová (Piráti) či radní města a starosta obvodu Jih Martin Bednář (ANO). „Jsem členem komise pro otvírání obálek i posouzení nabídek. Veřejná zakázka není ukončená, proto nemohu sdělovat informace,“ řekl Bednář.

Všichni shodně uvedli, že podporují rozvoj města v oblasti volného času. „V obvodě může vyrůst další sportovní hala, relaxační centrum a jsem i zastáncem bazénu s teplejší vodou, tedy ne pro sportování, ale pro oddech,“ zmínil Bednář.

Rozdílný pohled mají ale na spolufinancování takových projektů. Zatímco náměstkyně primátora tuto možnost připouští, primátor ne.

„Nejlidnatější obvod Ostravy si zaslouží vlastní bazén. Vzhledem k záměru kraje, který plánuje postavit na Jihu bazén pro profesionální plavce a sportovní školy, je nasnadě, že další bazén ve stejném obvodě by měl sloužit veřejnosti a školám v dopoledních hodinách. Projekt akvaparku je komerční a město v tom může hrát roli, ne však jedinou,“ nastínila Hoffmannová, podle které právě oblast sportu k finanční spolupráci veřejného a komerčního sektoru přímo vybízí.

I Macura považuje projekt moderního akvacentra pro Ostravu za užitečný a potřebný. „Stojím si ale za tím, že jeho vybudování není primárně role města, ale privátního sektoru. Jak ukazují zkušenosti z jiných měst, takový projekt má komerční potenciál, proto jsem osobně proti tomu, aby jej financovalo město,“ uvedl Macura.

Radoslav Kobza MF DNES osvětlil, proč podali dvě nabídky. „Obě varianty počítají s vybudováním saunového světa a wellness centra se zážitkovými bazény s termální vodou. Druhá varianta obsahuje navíc ještě bazén s plaveckými drahami, o který je zájem ze strany města. Ale právě na jeho vzniku nebo provozu by se muselo město finančně spolupodílet,“ nastínil Kobza.

V Ostravě dosud není bazén s teplejší vodou, lidé jezdí do Bohumína, kde lze i v zimě plavat venku. Takový možná vznikne na Jihu. „Detaily i teplotu vody budeme řešit při projektování,“ slíbil Kobza.