V Mošnově vznikne výrobní a vývojové centrum firmy ABB za 300 milionů

  8:34
Do roka by měla být podle mezinárodní společnosti ABB dostavěna budova nového výrobního a vývojového centra, které se v úterý začalo stavět v mošnovské průmyslové zóně. Do projektu v místě, kde lze využívat silniční, železniční i leteckou dopravu, firma plánuje investovat na 300 milionů korun.

Vizualizace výrobního a vývojového centra společnosti ABB v průmyslové zóně Mošnov. | foto: Společnost ABB

V první fázi by nedaleko letiště mohlo najít práci zhruba 120 lidí. Většina se má do Mošnova přesunout ze stávajících prostor v Ostravě-Hrabové. Další pak chce ABB přijmout.

„Půjde o vyšší desítky lidí s tím, že později se jejich počet může ještě zvýšit,“ vysvětlil Vítězslav Lukáš, generální ředitel ABB v České republice. „Vedle výrobního a vývojového centra zde chceme umístit také globální centrum pro opravy a repase robotů,“ poznamenal.

Společnost ABB působí v Ostravě déle než dvě desítky let. Stavbou nového centra se chce firma s krajem ještě více propojit.

„Brzy se budeme v Ostravě – i s vývojovým centrem – blížit 600 zaměstnanců. Město je pro nás zajímavé jak technickou historií a průmyslovou tradicí, tak Vysokou školou báňskou, kde hledáme nové zaměstnance,“ přiblížil generální ředitel část důvodů, proč se chce firma v regionu dále rozrůstat.

A růst společnosti zaměřené na oblast robotiky je zajímavý i pro region samotný. Spolupráci s firmou kvitují například na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě (VŠB-TU).

Studenti ve firmě získávají praxi

„V kraji není jiná firma takového zaměření, a tak je zajímavá pro naše studenty, kteří zde mohou získávat potřebnou praxi,“ upozornil na jeden z přínosů působení nadnárodních firem v regionu Petr Novák z katedry robotiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TU). 

„Postupně se v ABB střídají v podstatě všichni naši studenti, kteří tak vedle teoretického vzdělání získávají také praktické zkušenosti. My nejsme jako škola schopni finančně zajistit tak široké spektrum průmyslové robotiky, jako to dokáže ABB. I proto je pro studenty možnost praxe v takové firmě velkým přínosem,“ zmínil.

Své zkušenosti ze školy pak mohou absolventi školy uplatňovat po ukončení studia. „V kraji je například silná skupina firem vyrábějících v oblasti automotive, které výrazně využívají robotické vybavení, a v nich mohou naši absolventi následně najít uplatnění,“ doplnil Novák.

Primátor Ostravy: Vyspělé technologie cílem

Stavbu výrobního a vývojového centra přivítal i ostravský primátor Tomáš Macura. „Původně Ostravě patřilo v rámci strategické průmyslové zóny v Mošnově okolo 200 hektarů, v současnosti je již velká část využita, zbývá ucelená padesátihektarová plocha a několik menších,“ konstatoval.

„Jsem rád, že se povedlo využít další část zóny a že zde bude právě výrobní a vývojové centrum. To je přesně v rámci našeho záměru dostat do regionu výrobu s vyšší přidanou hodnotou,“ dodal primátor.

Podle Macury by i na zbývající část zóny měla zamířit firma věnující se vyspělým technologiím.

„Nemohu zatím říct, kdo sem půjde, ale vím, koho bychom tady rozhodně nechtěli. Což je například gumárenská firma, kterou tady před časem prosazoval prezident. Chceme tady prostě získat firmu vyrábějící produkty s vyšší přidanou hodnotou,“ dodal ostravský primátor.

Mošnovská průmyslová zóna se rychle zaplňuje.

Mošnovská průmyslová zóna se rychle zaplňuje.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz