VIDEO: Stovky lidí stály frontu na zubaře, první čekali od půl čtvrté ráno

  12:46
Stovky lidí ráno obtočily jako had zdravotní středisko v Hejnicích na Liberecku. Chtěli se registrovat u nové zubařky. Zdejší klinika po registraci místních obyvatel otevřela ordinaci dalším pacientům, z nichž někteří čekali už od brzkého rána.

Ze třicet kilometrů vzdálených Haratic přijela do Hejnic Jana Fichtnerová.

„Dnes je těžké sehnat zubaře. Člověk musí zkoušet Prahu nebo aspoň Mladou Boleslav, jinak nikde není vůbec nic,“ posteskla si Fichtnerová, která krátce před devátou hodinou stála zhruba uprostřed fronty.

„Jsem tu od půl osmé a bojím se, že se na nás nedostane,“ neskrývala rozpaky.

Stejné obavy měla i Irena Fišarová z Jindřichovic pod Smrkem. „Zubaře sháním dva roky,“ vysvětlila žena, která se k zubařce vypravila s manželem Jiřím.

„V televizi říkali, že je to Ukrajinka a že se čtyři roky učila česky, aby mohla vykonávat praxi,“ zamyslel se Jiří Fišar.

Větší štěstí měla Zdeňka Domiánová z Nového Města pod Smrkem. „Dcera tu čekala od čtvrt na šest, byť otvírali až v osm. Byla dvanáctá na řadě, ale už je vevnitř, takže zaplaťpánbů za to,“ svěřila se před ordinací.

Podle ní je situace v celém okolí neúnosná. „U nás v Novém Městě bude končit zubařka, moje zubařka ve Frýdlantu taky skončí, protože půjde do důchodu, proto musíme shánět nového zubaře,“ vysvětlila Domiánová a přiblížila, jak nábor nových pacientů za dveřmi ordinace probíhá.

„Za hodinu stihli odbavit deset lidí, ale každý člověk může zaregistrovat až šest členů, takže na všechny se určitě nedostane,“ zmínila a pochválila starostu města Jaroslava Demčáka.

„Patří mu velký dík, že se o to postaral. Zajistil tu i mobilní toaletu a ráno roznášel horký čaj!“

Sám starosta ale vidí svoji zásluhu skromněji. „Popravdě netušíme, jak se nám to podařilo. Zkoušeli jsme úplně všechno - inzeráty, placenou reklamu v rádiích. Pomohla až jedna z reportáží, díky které se sem vydali majitelé kliniky. Líbilo se jim okolí, a tak jsme se dohodli, protože dům patří městu. Co nám bylo vysvětleno, tak spolupracují s ukrajinskými zubaři,“ vysvětlil Demčák.

Nejedná se tak o samostatného zubaře, který by si zde otevřel ordinaci, ale kliniku, která má pod sebou hned několik různých zubařů.

Čtyři zubaři na 24 tisíc lidí

Podle Demčáka se nedostatek zubařů týká celého Frýdlantska. „Žije tu asi 24 tisíc lidí a na ně tu jsou čtyři funkční zubaři. Ti ale zvládnou každý jen kolem dvou tisíc klientů.“

Celkem přijme nová ordinace dva tisíce pacientů, z nichž přednost dostali hejničtí.

„Hejnice mají skoro tři tisíce obyvatel, ze kterých se přihlásila zhruba polovina. Zbytek se nabídl okolním obcím, a to v několika vlnách. Následoval tak Bílý Potok a Lázně Libverda. Tam to bylo ještě podle jmenného seznamu, takže se žádné fronty netvořily. Nakonec zůstalo pro všechny ostatní zájemce 400 míst, která se otevřela dnes,“ přiblížil starosta.

Podle něj první zájemci čekali před střediskem od půl čtvrté ráno. „Ostatní jsem se snažil uklidnit, že se další místa ještě uvolní časem. Může se stát, že řadu klientů odradí, když se dozví, co by obnášela jejich péče a léčba. Z prvních zpráv vím, že se takových lidí najdou stovky.“

Hejnická ordinace byla zavřená zhruba pět let. Přesto se v ní dochovala řada přístrojů, které stačilo doplnit o novou techniku.

„Obrazně řečeno jsme oprášili některé přístroje a ordinaci dovybavili, velký rentgen si pořídila sama klinika,“ podotkl Demčák.

Konkrétní recept, jak přilákat zubaře, ale podle něj neexistuje. „Zkoušeli jsme oslovit i mladé zubaře, ale ti sami podnikat nechtějí, radši chtějí pod firmu v Liberci. Odešli i absolventi původem z Hejnic a obecně z Frýdlantska,“ dodal starosta.

Autor: