Zachráněný zámek v Doksech láká na Valdštejny kinem jak z Harryho Pottera

  10:00
Nově otevřený prohlídkový okruh na zámku v Doksech provede návštěvníky historií prostřednictvím nejmodernějších technologií jako jsou tablety, tříplátnové kino nebo kreslicí digitální tabule. Expozice je věnovaná především původním majitelům panství, rodu Valdštejnů.

Zámek v Doksech nabízí nový prohlídkový okruh. Dějiny zámku i jeho obyvatel přiblíží pomocí moderních technologií. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Původně jsme chtěli okruh koncipoval klasicky historicky. Nakonec jsme ale z časových i finančních důvodů přistoupili k tomuto řešení,“ vysvětlil Petr Hozák, ředitel organizace KulturaDoksy.cz, která zámek spravuje.

Podle starostky Evy Burešové se jedná o ojedinělý zážitek, který nabízí jen málo zámků.

Největší atrakcí bude zřejmě kino se třemi plátny, mezi kterými ve stylu série o Harrym Potterovi přebíhají jednotlivé postavy. „Jen vylézat z obrazu neumí,“ podotkl Hozák v nadsázce.

Čtyřicetiminutový film zábavnou formou vypráví divákům o historii zámku a jeho obyvatel. Ještě hlubší náhled do dějin významného šlechtického rodu nabízí multimediální kukátka, 3D obrazovka, velké dotykové panely nebo tablety.

Informace, které se zde návštěvníci dozví, jsou výsledkem dvouleté intenzivní práce historičky Renaty Mauserové, která spolupracovala i se samotnými Valdštejny.

„Nebylo možné pojmout všechny, soustředili jsme se proto na mnichovohradišťskou větev,“ sdělila historička. 

Okruh představuje například zásluhy Valdštejnů o rozvoj železniční dopravy v Doksech, jejich zájem o myslivost nebo divadlo, které připomíná malý divadelní sál v dobovém duchu.

„Budeme jej využívat i na různé kulturní akce,“ poznamenala starostka.

Interaktivní je celý prohlídkový okruh. V literárním a výtvarném salonku mají zájemci k dispozici velkou kreslicí digitální tabuli a v grafickém kabinetu si mohou jednotlivá díla zvětšit na velké obrazovce.

Zprvu měl být kabinet vybavený původními díly. Ty se ale podle starostky nakonec nepodařilo získat. Ze skenů grafik nechali proto vyrobit tapetu pokrývající všechny stěny místnosti od stropu po podlahu.

Knihovna obsahovala 28 tisíc svazků

Expozice je vytvořena směsicí původních historických objektů a věrných napodobenin. Návštěvníci tak mohou obdivovat faksimile knih upomínající na rozsáhlou knihovnu Valdštejnů, která čítala 28 tisíc svazků, nebo na míru vyrobený nábytek.

Zámek nabízí komentované prohlídky, a to i speciální v doprovodu samotných Valdštejnů. Svérázní průvodci v dobových kostýmech budou návštěvníky provádět každé dva týdny.

„Nabídneme i večerní prohlídky. Osvětlený zámek přináší úplně jinou atmosféru,“ pozval ředitel.

Doksy získaly zámek od Libereckého kraje v roce 2015 bezplatným převodem. Sídlo, jehož základy byly položeny už v 16. století, prošlo náročnou rekonstrukcí za více než devadesát milionů, větší polovinu pokryly dotace.

Prohlídkový okruh vyšel na zhruba deset milionů. Zámek byl otevřen loni v prosinci a sídlí v něm městská knihovna, galerie a Muzeum Čtyřlístek. Podle starostky ještě bude pokračovat rekonstrukce střechy, v plánu je i oprava kašny, vybudování jezírka a kavárny.