V Semilech demonstrovali za ředitele, který odmítl testování žáků

  19:12
Nejen rodiče žáků Waldorfské školy v Semilech přišli vyjádřit podporu jejímu řediteli. Ten odmítá ze školy dělat „testovací“ centrum. Rada města v pondělí večer rozhodovala o jeho odvolání kvůli nedodržování vládních opatření.

V Semilech demonstrovaly stovky lidí na podporu ředitele Waldorfské školy Ivana Semeckého (na snímku) a za návrat dětí do škol bez podmínek. | foto: Jan Pešek, MF DNES

Na Ostrově v Semilech se v pondělí odpoledne demonstrovalo. Několik stovek lidí přišlo podpořit ředitele Waldorfské školy v Semilech Ivana Semeckého, který odmítá testování dětí na koronavirus. O odvolání Semeckého jedná večer rada města. 

„Žít s pocitem, že některé děti nemohou do školy, protože jejich rodiče nesouhlasí s testováním, pro mě bylo velké trápení. Žít s pocitem, že rodiče nemohou rozhodovat o svých právech, je velmi nepříjemné,“ promluvil ředitel k demonstrantům. Podle jeho slov se proti rozhodnutí rady bude bránit.

„Potěšilo mě, že pan ředitel měl odvahu a slova proměnil v činy,“ sdělila za organizátory demonstrace Dita Šťastná. Podle ní je nesmyslné, aby testované děti pak trávily další hodiny ve školách v rouškách. S průběhem demonstrace byli podle ní spokojení.

Žáci prvního stupně se v rámci rotační výuky vrátili do školy v pondělí 12. dubna. Podle nařízení vlády se musí dvakrát týdně testovat neinvazivními antigenními testy a musí mít i během vyučování nasazeny roušky. 

Před zahájením výuky ředitel rozeslal rodičům žáků dopis, ve kterém nechal rozhodnutí o testování na nich. Na stránkách školy visí prohlášení, ve kterém se mimo jiné uvádí, že testování zasahuje do práv dětí. 

„Vydaná mimořádná opatření a metodické pokyny staví ředitele škol do absurdní pozice, ve které mají některým dětem zakazovat chodit do školy, rodičům odpírat jejich základní práva a z učitelů dělat zaměstnance „testovacího centra“, uvádí se v něm dále. 

Podle Semeckého se minulý týden vrátilo do školy zhruba 140 dětí a z toho 48 se netestovalo. Ve škole také nebyly povinné roušky během vyučování, ale jen ve společných prostorách.

Za ředitele se postavili rodiče žáků, kteří starostce poslali otevřený dopis. V něm žádají, aby se bod o odvolání ředitele přesunul z jednání rady na pozdější termín. V dopise uvádějí, že oni sami se ještě před otevřením škol obrátili na ředitele s prohlášením, ve kterém žádají obnovení školní docházky svých dětí bez podmínek, to je bez povinného testování a nošení respirátorů. 

„Pan ředitel tak činil na základě námi projevené vůle a respektu k našim ústavně garantovaným právům,“ uvádí se v dopise. Jeho iniciátoři dále odkazují například na Úmluvu o právech dítěte nebo Listinu základních práv a svobod.

Podle vyjádření starostky města Leny Mlejnkové se jedná o nešťastnou situaci. Ne všichni rodiče přístup ředitele ocenili. „Už se na mě obrátila maminka, která nechce své dítě do školy posílat, protože se bojí, že se tam nakazí,“ vyjádřila se Mlejnková pro ČTK.

Na podporu ředitele vznikla petice

Na podporu ředitele vznikla koncem minulého týdne také petice, kterou podle stránek www.petice.cz podepsalo už přes deset tisíc lidí.

Od petice i demonstrace se distancovala část učitelů školy. „Škola jako instituce by se neměla stát místem manifestace osobních světonázorových postojů,“ uvedli ve veřejném prohlášení. Nelíbí se jim, že se podle jejich vyjádření na dění kolem školy nabalují nejrůznější obskurní organizace a osoby s nejistým zájmy. „Boj, který se vede zprostředkovaně, přes lidi, kteří si nepřejí být do něj zatažení, není čestný,“ vysvětlují pedagogové, mezi kterými je i spoluzakladatelka WŠ Mirka Kůželová, své rozhodnutí.

Situaci ve škole už od minulého týdne šetří krajská hygiena. Podle jejího ředitele Vladimíra Valenty bylo zjištěno nedodržení opatření. „Důsledně monitorujeme situaci v tom smyslu, zda se v návaznosti na školu neobjeví pozitivní případ. Pokud by se tak stalo, vydali bychom mimořádné opatření a uzavřeli celou školu nebo její část,“ vyjádřil se Valenta.

Ve stejný čas a místo, na jaký svolali demonstraci rodiče žáků, ohlásila shromáždění na podporu ředitele také iniciativa Otevřeme Česko – Chcípl pes. Organizátoři ze stran rodičů se od této akce důrazně distancovali a nepovolil ji ani městský úřad.