Ze sražené vlčice je učební pomůcka, vystaví ji v Domě přírody

  16:22
Vlčice, kterou loni v lednu srazilo na Paceřickém kopci u Turnova auto, je po roce zpátky jako vycpanina. Obohatí expozici v Domě přírody v Dolánkách u Turnova, kde bude sloužit jako názorná ukázka české fauny.

Šéf Správy CHKO Český ráj Jiří Klápště představuje vycpanou vlčici, která bude sloužit jako ukázka české fauny. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

„Bude plnit výchovné a vzdělávací funkce. Patří státu, který zajistil její preparaci a nám ji věnoval. My ji Domu přírody zapůjčíme,“ informoval MF DNES šéf Správy CHKO Český ráj Jiří Klápště.

Zhruba dvouletá vlčice má za sebou genetické testy, které potvrdily, že patřila k lužické populaci vlků. Ta se dlouhodobě zdržuje v krajině hnědouhelných dolů a vojenského prostoru německého Saska.

Právě odtud do Česka v uplynulých letech migrovali vlci, kteří postupně vytvořili smečky v okolí Máchova jezera a v Jizerských horách.

Hledala nová loviště

Vzhledem ke stáří „turnovské“ vlčice je zřejmé, že se oddělila od původní lužické smečky a hledala si nová loviště. Český ráj by k tomu byl ideálním územím. „Máme tu známky, že vlci tudy migrují, prozatím se tu ale žádný neusadil. Podle mě je to ale otázka času,“ podotkl Klápště.

Sražená vycpaná vlčice

Sražená vycpaná vlčice

„Jedna vlčí smečka má teritorium i 250 kilometrů čtverečních. Mladí jedinci, kteří se z ní oddělují, tedy musí překonat i stovky kilometrů, když hledají jiná loviště. Je tedy jasné, že další může být Český ráj. Vlku stačí k životu dvě věci: alespoň částečně zalesněná krajina a dostatečná potravní nabídka. Obojí Český ráj splňuje,“ zmínil nedávno expert na velké šelmy Jiří Beneš.

Český ráj je ovšem turisticky mnohem frekventovanější, než rozlehlé Jizerské hory. Je zde též množství stád ovcí, které vlci rádi loví, neboť je to pro ně jednodušší kořist.

„Stáda tu opravdu nejsou zabezpečená tak, abychom je vlkům sebrali z hodovního stolu. Až se tu vlci objeví, bude na tom potřeba zapracovat,“ dodal Jiří Klápště.

Šelmu srazili nedaleko Paceřic.

Šelmu srazili nedaleko Paceřic.