Vlci a kormoráni opět útočili, místo kraje bude náhrady nově vyplácet stát

  16:40
Liberecký kraj odsouhlasil vyplacení náhrady škody za bezmála šedesát tisíc korun za ovce usmrcené vlky a ryby vylovené dravými kormorány. Je to naposledy, co kraj funguje ve vyplacení náhrad za usmrcení zvláště chráněným živočichem jako prostředník mezi žadatelem a státem.

ilustrační snímek | foto: Karel Brož/Hnutí Duha

„Od prvního ledna příštího roku dojde ke změně systému: peníze nebudou poskytovány formou dotace, ale kompenzací. Pro poškozené to však žádnou změnu neznamená, dočkají se odškodnění stejně, jako tomu bylo dosud,“ potvrdil krajský radní pro životní prostředí a zemědělství Václav Židek. 

Podle něj tak nově nebude muset odškodnění odsouhlasit krajské zastupitelstvo. Proces vyplácení náhrad by podle Židka měl být jednodušší.

Majitel usmrceného zvířete nahlásí škodu Agentuře ochrany přírody a krajiny, jako tomu bylo dosud. Pokud zástupci agentury potvrdí, že škoda vznikla po napadení zvláště vybraným chráněným živočichem, odešlou informaci přímo státu a ten kompenzaci vyplatí. Žadatelé by se tak podle Židka měli peněz dočkat třeba už o měsíc dříve.

Ve statistikách poprvé figurují také vydry

V Libereckém kraji mají škody na zvířatech nejčastěji na svědomí vlci, kormoráni a vydry. U kormoránů se částka pohybuje už druhý rok kolem 900 tisíc. Vlci napáchali letos škody o 300 tisíc korun více než loni, téměř 630 tisíc. 

„Vydry figurují ve statistikách letos poprvé. Za jejich útoky kraj vyplatil přes třicet tisíc korun,“ doplnil mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla.

Naposledy Liberecký kraj vyplácel náhradu chovatelce v Křižanech na Liberecku. Za dvě roztrhané ovce a dvě jehňata získá kompenzaci kolem 21 tisíc. O tři tisíce více dostane chovatelka z Jindřichovic pod Smrkem, jejíž tele roztrhal vlk. Podle mluvčího šelmy zvířata napadly ve chvíli, kdy byla uzavřena ve stájích.

O náhradu škody si zažádala i rybářská společnost z Chlumce nad Cidlinou. Za ryby vylovené z rybníků Cihlák a Křižák v Českém ráji dostane přes 13 tisíc korun.