Náměstí v Liberci zdobí statný smrk, cestu mu zkřížili nezodpovědní řidiči

  16:00
Téměř padesát let starý smrk ztepilý zdobí od čtvrtečního dne náměstí před libereckou radnicí. Sedmnáctimetrový strom sem doputoval z Husitské ulice na Jeřábu. Cestu zkomplikovala špatně zaparkovaná auta a telefonní dráty.

Souměrný a urostlý smrk rostl dlouhých 45 let. Majitelé pozemku ale chtěli strom pokácet, protože se obávali o bezpečnost v době extrémních projevů počasí a blízkosti dvou domů. Proto ho nabídli městu jako vánoční strom.

„Celkem nám přišlo deset nabídek. O smrku z Husitské ulice rozhodl vzhled a především pak možnosti přepravy a dostupnosti místa, kde roste,“ popsala mluvčí radnice Jana Kodymová.

Smrk se na svou poslední cestu vydal před čtvrtečním polednem. Přeprava ale nebyla tak jednoduchá, jak si radnice malovala.

„Nezodpovědní řidiči ignorovali značky zákaz zastavení, a tak auta stála tam, kde neměla. Museli jsme postupovat krůček po krůčku. Kolegové pak ručně dávali větve na stranu, abychom nepoškrábali auta, to bychom se nedoplatili,“ popsal své dojmy řidič tahače Tomáš Jiránek.

Tím ale výčet komplikací neskončil. „Ve Švermově ulici nám ztížily transport telefonní dráty. Bylo jich snad patnáct. Jeden z hasičů proto musel vylézt na kmen a pomocí koštěte dráty nadzvedával, abych pod nimi mohl projet,“ přiblížil Jiránek, který musel dokonce projet zavřenou křižovatkou u viaduktu.„Ale to bylo domluvené se stavbyvedoucím,“ dodal.

Na usazení stromu před libereckou radnicí se podíleli dobrovolní hasiči. „Strom je přibližně 17 metrů vysoký, takže jsme ho museli zkrátit tak, aby celková výška byla 15,5 metru s tím, že metr a půl přijde pod úroveň náměstí,“ vysvětlil za hasiče Liberec-Sever Pavel Mirovský.

Strom už teď čeká jen ozdobení a slavnostní rozsvícení. „Vánoční strom rozsvítíme v pátek 25. listopadu. Tradičně na něm budou vánoční ozdoby, které vyrábějí žáci mateřských a základních škol v Liberci. Strom bude na náměstí před historickou radnicí až do Tří králů,“ dodala mluvčí Jana Kodymová.

Autor: