Vandal osekal akát připomínající povodně, Frýdlant podal trestní oznámení

  17:10
Frýdlant podal trestní oznámení na neznámého vandala, který poničil vzrostlý akát v parku u řeky Smědé. Strom, který město vysadilo po ničivých povodních v roce 2010, bude muset být pokácen.

Neznámý vandal poničil vzrostlý akát ve Frýdlantu. | foto: Jan Mráz

Poškozený strom objevili v úterý ráno pracovníci technického oddělení. „Neznámý vandal se zde pravděpodobně v nočních hodinách pokusil pokácet vzrostlý zdravý akát, který byl po povodni v roce 2010 vysazen do prostoru mezi dlážděné chodníky směřující k lávce přes řeku a osázen dokola okrasnými keři a rostlinami,“ přibližuje mluvčí města Martina Petrášková.

Strom, který zde bezmála jedenáct let bez problémů rostl, bude muset město pokácet. „Vzhledem k tomu, že tento odsouzeníhodný čin byl spáchán na veřejném majetku, podalo Město Frýdlant okamžitě trestní oznámení na neznámého pachatele u zdejšího oddělení Policie ČR,“ říká místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka.

„Sociální tupost pachatele v tomto případě nezná mezí, jeden ze symbolů povodní ve městě padl. Strom nikomu nepřekážel, nikoho neohrožoval, nikomu nestínil, ba naopak tvořil krásnou dominantu při pohledu z parku směrem ke kinu. Přesto něčí zlovůle, zlomyslnost a omezenost způsobila, že životní pouť akátu skončila,“ doplňuje Stodůlka.

Vzrostlý akát nezachrání ani včasný odborný zásah. „Strom, odvěký symbol života, už prostě opravit nelze,“ uzavírá místostarosta.

Strom rostl v parku podél řeky Smědé

Strom rostl v parku podél řeky Smědé

Autor: