iDNES.cz

Masaryka má v Turnově připomínat plastika podobná potrubí, očekává se diskuse

  11:22
Turnov bude mít nový pomník k poctě prezidenta Masaryka. Porota vybrala betonový objekt, který by měl být umístěn v parku u nádraží. Starosta očekává, že dílo připomínající potrubí vyvolá diskusi. Návrh ještě musí schválit zastupitelstvo.

Vítězný návrh Pravda roste s námi Petra Valera. | foto: Město Turnov

Vítězné dílo je vybráno. Kdo ale čeká T. G. Masaryka na koni, bude zřejmě překvapen. Město Turnov už zveřejnilo výsledky soutěže na výtvarný objekt, který by měl být poctou našemu prvnímu prezidentovi.

Komise složená ze zástupců města, výtvarníků a odborníků na umění vybrala návrh Petra Valera ze Slaného nazvaný Pravda roste s námi. Starosta města Tomáš Hocke očekává, že betonová plastika připomínající potrubí či zauzlovanou tkaničku vzbudí v Turnově velkou diskusi.

„Chtěl jsem soudobé dílo. Lidé, kteří o tom rozhodovali, jsou ve výtvarném světě uznávaní. A že to jde jinam než mainstream, to se může stát,“ poznamenal starosta.

O tom, zda plastika bude nakonec v parku T. G. Masaryka umístěna, ještě rozhodne zastupitelstvo města. „Budeme na zasedání prezentovat i další tři návrhy, které postoupily do druhého kola,“ dodal starosta. Hlasování se uskuteční zřejmě už na červnovém jednání.

Porota ocenila neotřelou formu

Porota ocenila to, že „neotřelá forma, obsahová nápaditost a možnost vlastní interpretace finální sochy, nutící diváka k zamyšlení a intelektuální hře nad odkazem T. G. M. ve spojitosti s dílem - uměleckým rébusem, je vnímána jako největší kvalita návrhu“.

Ztvárnění Masaryka klasickou figurou by podle názoru poroty jen rozmnožilo kult osobnosti nadužívanou formou. „Nezlepšila by, a ani neposílila životní, politický a kulturní prostor občanů Turnova a jeho návštěvníků,“ vysvětlila porota ve svém hodnocení.

Naopak nezvyklým pojetím se umělci podle ní podařilo vyjádřit vztah Masaryka k pravdě a jeho ochotu se za ni postavit. „Pravda v přeneseném slova smyslu upadá, válí se po zemi, znovu se zvedá, ‚zašmodrchává se‘, aby na závěr stoupala a symbolicky zvítězila ve vysokém sloupu,“ popisuje ve svém hodnocení porota.

Podle sochaře Pavla Karouse jde o dílo velmi aktuální. „Na uživatele veřejného prostoru nešišlá, ale dává mu možnost seznámit se s aktuálními projevy výtvarného umění, aniž by chodil do galerie,“ vyjádřil se sochař, který byl členem odborné poroty.

Kromě něj o vítězi rozhodovali také starosta, městský architekt Vladimír Kučera nebo architekt Jan Stolín. V anketě, kterou vyhlásil portál Turnovsko v akci, zatím ale převažují negativní názory.

Socha vyjde na dva miliony korun

Soutěž na výtvarné dílo připomínající památku TGM vyhlásil Turnov v loňském roce. Vedení města příjemně překvapilo množství soutěžních návrhů, kterých se sešlo 25.

„Každý z nich musel splňovat zadané podmínky, tedy obsahovat model plastiky, podrobný popis záměru a plánované realizace včetně rozpočtu,“ uvedla mluvčí Turnova Marcela Jandová.

Rozpočet na realizaci díla je dva miliony korun. Na odměny za nejlepší návrhy má město připraveno 200 tisíc korun. Veřejnost by měla mít možnost seznámit se i s dalšími návrhy. Město plánuje výstavu, která proběhne s největší pravděpodobností v druhé půlce června ve foyer historické radnice.

Plastikou věnovanou osobnosti prvního československého prezidenta chce turnovská radnice připomenout návštěvu Masaryka ve městě. TGM navštívil Turnov 17. září 1922. Z nádraží jel až k radnici a zavítal také do Českého ráje.

zpět na článek