iDNES.cz

Turnovu hrozí, že kvůli zdražení materiálu přijde o dotaci na infocentrum

  10:18
Letos v létě měli návštěvníci Turnova najít zázemí v novém infocentru. Po rekonstrukci měly vzniknou moderní prostory za osm a půl milionu korun. Rekonstrukce ale není dokončená a městu hrozí, že bude muset vracet dotaci od ministerstva pro místní rozvoj. Ta činí 2,5 milionu.

Turnovské infocentrum bude po rekonstrukci rozdělené na část s pultem a pracovnicemi, druhá část bude odpočinková. | foto: Infocentrum Turnov

Důvodem, proč se práce zastavily, je podle turnovského starosty Tomáše Hockeho především zdražení stavebního materiálu. Firma, kterou město vybralo, neměla uzavřené subdodavatelské vztahy. 

„A subdodavatelé zdražili,“ dodal. Město firmě více peněz dát nemůže. „Zákony České republiky říkají, jak jste vysoutěžili, tak musíte dodat,“ řekl Hocke.

Přestavba infocentra na náměstí Českého ráje začala loni v listopadu a hotovo mělo být na konci letošního června. Nyní je termín pro stavební práce prodloužen do 15. října, infocentrum pak musí otevřít do konce roku.

„Ještě je potřeba dokončit podlahy, fasádu, vnitřní interiér a začít vytvářet expozice, které už jsou připraveny,“ vyjmenoval starosta.

O modernizaci turnovského infocentra rozhodlo město už před několika lety. „Turnov je srdcem Českého ráje a abychom pro to něco hmatatelného udělali, řekli jsme si, že uděláme návštěvnické centrum,“ vysvětlil Hocke.

Centra vzniklá v devadesátých letech jsou už podle něj překonanou záležitostí a návštěvníci o nich dnes mají jinou představu. Nové infocentrum bude rozdělené na dvě části. Jedna s pultem a pracovnicemi, druhá bude plnit funkci odpočinkové zóny. 

Tam lidé najdou expoziční prostor s velkým pískovcovým kamenem evokujícím místní pískovcová města. Budou tam umístěny tradiční výrobky regionu poukazující na místní šperkařskou nebo kovářskou tradici. Místo najdou i krátkodobé výstavy. 

Autor:
zpět na článek