U hranic s Polskem roste nová továrna, autodíly tu bude vyrábět 400 lidí

  18:04
Zatím je tam jen rozorané pole. Už za rok v dubnu má ale při Žitavské ulici ve Frýdlantě spustit zkušební provoz nová továrna společnosti DGS Druckguss Systeme.

Ve Frýdlantu chce firma DGS postavit novou továrnu. | foto: Vizualizace: DGS

Po dlouhých letech tak na Frýdlantsko přichází velký investor, který nabídne práci čtyřem stovkám lidí. Dosud se Frýdlantský výběžek potýkal spíš s tím, že firmy odtamtud odcházejí pryč a lidé tak musí za prací dojíždět. Švýcarská firma DGS má přitom svůj závod v Liberci, tam má ale omezené možnosti pro rozvoj. 

„Snažíme se o rozšíření podniku, abychom uspokojili všechny naše zákazníky. Zájem o naše výrobky roste, ale v Liberci jsme kapacitně omezeni. Jednáním o novém místě v Liberci jsme věnovali tři roky, ale pak jsme dali přednost Frýdlantu. Tamní radnice se k nám zachovala neobyčejně vstřícně a to rozhodlo. Navíc cítíme, že v tomto trochu odsouvaném regionu je velký potenciál,“ řekl generální ředitel DGS Andreas Müller.

Do nové továrny investuje DGS 1,5 miliardy korun. Vyrábět se v ní budou, stejně jako v Liberci, tlakové odlitky ze slitin hliníku a hořčíku, které se používají v automobilovém průmyslu. 

„Naší výhodou je, že to jsou díly, které se uplatní u dieselových, benzínových i hybridních vozů, takže o zakázky nemáme strach. Našimi největšími klienty jsou firmy Audi, BMW či Daimler. Díky nové továrně ve Frýdlantě budeme moci pořídit větší stroje s větší uzavírací silou, než jaké máme v Liberci. To nám umožní výrobu větších odlitků a posílí naši konkurenceschopnost. Navíc jsme ve Frýdlantu zakoupili natolik velký pozemek, že nám to případně umožní v budoucnu ještě další rozšíření,“ uvedl ředitel liberecké pobočky DGS Luboš Pfohl.

I když se má továrna rozjet až příští rok na jaře, nábor nových pracovníků spustí DGS už letos v červnu. Půjde hlavně o specializované technické profese jako mechatronik, hydraulikář či elektrikář. Na podzim je pak plánovaný nábor dělnických profesí. 

„Zaškolení bude probíhat v závodě v Liberci, aby noví kolegové nastoupili do Frýdlantu už se zkušenostmi ze slévárenského provozu,“ zmínil Pfohl. Podle něj firma nestojí o zahraniční dělníky a to ani s ohledem na blízkost Frýdlantu s Polskem. „Chceme dát práci hlavně místním lidem, kterým tak odpadne dojíždění za prací do Liberce a okolí. Platy přitom budeme držet stejné v obou našich závodech,“ dodal Pfohl.

V první etapě chce DGS zaměstnat 100 lidí, v následujících dvou až třech letech pak dalších 300. Ročně by se ve Frýdlantě mělo vytavit a odlít 12,5 tun neželezných kovů. I když půjde o slévárenský podnik, nemusí mít podle vedení firmy lidé obavy z poškozování životního prostředí. Ani odborné posudky nepředpokládají překročení imisních limitů ani vypouštění dalších znečišťujících látek.

Autor: