iDNES.cz

Liberec zůstal jediným zájemcem, i tak dále usiluje o koupi teplárny

  16:54
Liberec se stále snaží získat teplárnu a spalovnu do svého majetku. Nyní je vlastní společnost MVV Energie, která je ale na prodej. Liberec se chtěl spojit i s dalšími městy, kde se MVV svého portfolia zbavuje, ale neuspěl.

Současní němečtí vlastníci už nechtějí libereckou teplárnu a spalovnu. Pokud by je město koupilo, stálo by ho to minimálně dvě miliardy. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberec chtěl města přesvědčit, aby portfolio MVV Energie odkoupily společně, protože německá firma nemá zájem rozprodávat teplárenská zařízení jednotlivě.

MVV Energie působí v Česku v 15 městech, zajišťuje teplo pro 70 tisíc domácností a stovky firem a organizací. Konkrétně v Liberci je na teplárnu napojeno 12 800 domácností, 10 průmyslových areálů a dalších 123 subjektů jako městský bazén, školy a podobně. Jenže o koupi nikdo další kromě Liberce neprojevil zájem.

„Bohužel, nijak jsme při oslovování dalších měst neuspěli. Za klíčového partnera jsme přitom považovali hlavní město Prahu. Primátor Zdeněk Hřib nicméně možnost této spolupráce odmítl a odepsal, že Praha o to nemá zájem. Další jiný takhle silný partner mezi ostatními městy, bohužel, nebyl,“ sdělil primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Ten přitom považuje získání teplárenské infrastruktury v Liberci za strategický úkol, aby byla zajištěna stabilita v dodávkách energií a také stabilita cen.

Kromě teplárny se bude MVV Energie zbavovat v Liberci i spalovny, ze které jde odpadní teplo do teplárny. Zároveň jde o klíčové zařízení na likvidaci komunálního odpadu.

Město chce jen teplárnu a spalovnu

„Opustili jsme proto nápad, že bychom se spojili s dalšími městy a odkoupili od MVV Energie vše. Když o to není z ostatních měst zájem, sami bychom na to těžko měli. Zaslali jsme proto firmě nezávaznou nabídku, že bychom měli zájem pouze o libereckou teplárnu a spalovnu, protože ty nás enormně zajímají. V teplárně dnes máme podíl 24 procent, proto chceme získat zbylých 76 procent. Spalovna patří kompletně MVV Energii, takže tam chceme odkoupit 100 procent. Jde o strategické podniky, které by mělo město vlastnit,“ přiblížil Zámečník.

Zatímco teplárna Liberci nikdy nepatřila a vždycky v ní měl menšinový podíl, u spalovny to bylo jinak. V době její výstavby ji Liberec vlastnil ze 77 procent, dokonce si na její stavbu vzal úvěr, který se vyšplhal ke dvěma miliardám.

Následně však město spalovnu prodalo společnosti PPF Petra Kellnera s odůvodněním, že je ztrátová. Po prodeji ale účetnictví vykazovalo náhle zisky. Podle opozice tak šlo o účelový prodej.

Na kolik by současná transakce Liberec přišla, zatím město tají. Odpověď na nezávaznou nabídku ještě od německé strany nepřišla. Odhady, které se týkaly prodeje celé teplárenské infrastruktury, kterou MVV Energie v Česku vlastní, hovořily před pár měsíci o pěti až sedmi miliardách korun.

„Je jasné, že v případě liberecké teplárny a spalovny to bude nižší částka, ale o miliardy půjde rozhodně i tak,“ nastínil ekonomický náměstek primátora Zbyněk Karban.

Liberec shání úvěr

Liberec teď proto hledá další případné partnery, kteří by s ním chtěli do odkupu teplárny a spalovny jít. „Sondujeme i u bankovních ústavů možnosti úvěru, ale jsme teprve na začátku,“ dodal Karban.

Podle primátora Zámečníka je možné, že MVV Energie na rozprodej svého majetku po částech nepřistoupí a bude dál trvat na prodeji jako celku.

„I tak by ale nový vlastník musel s námi úzce spolupracovat a uzavřít s námi dohodu. V novém územním plánu se totiž počítá s případným odpojováním dalších větví od teplárny, což bude mít vliv na její rozvojové plány. Územním plánem teď trochu držíme teplárenskou infrastrukturu v šachu,“ řekl Zámečník.

zpět na článek