Muž sjížděl uzavřenou sjezdovku na plastové lopatě, vážně si poranil páteř

  17:34
Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v sobotu odpoledne pro vážně zraněného muže. Ten jel na lopatě na uzavřené sjezdovce na Tanvaldském Špičáku, kde najel na jednu z hromad.
Vrtulník odváží zraněného lyžaře do nemocnice (ilustrační snímek).

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Čtyřicetiletý muž jel po černé sjezdovce, která je podle nařízení vlády uzavřená a pracovníci skiareálu ji upravují. 

„Podle našich informací jel na tom nejméně vhodném prostředku, na plastové jednomístné ‚lopatě‘. Najel na jednu z hromad, které jsou nyní na upravované dráze, vylétl a dopadl zády do odvodňovací strouhy,“ řekl zasahující člen Horské služby Jizerské hory Martin Dyntr.

Dispečink záchranné služby zalarmoval horskou službu krátce po poledni. Ta vzhledem k tomu, že jsou skiareály zavřené, nemá na Špičáku stálou službu. 

„Než jsem po výzvě dojel na místo nehody, byli už u zraněného lékař a záchranář liberecké Letecké záchranné služby, které přímo na sjezdovce vysadil vrtulník. Muže, který měl všechny příznaky vážného úrazu bederní páteře, jsme pak po ošetření zafixovali do vakuové matrace a já jsem pacienta i letecké záchranáře převezl k naší stanici,“ doplnil Dyntr.

Tam čekal vrtulník, který muže přepravil do nemocnice. 

„V posledních dnech je to už třetí vážný úraz na bobu či podobném prostředku. Uzavřené sjezdovky jsou nyní doslova přeplněné sáňkaři s bobisty. Pro jízdu na těchto prostředcích nejsou ovšem určeny a sjezd, především pak v době údržby, je nebezpečný. Zvlášť když jde o onu „lopatu“, na které jel zraněný muž,“ varoval David Savický, náčelník Horské služby Jizerské hory.

Červenou značkou je označena sjezdovka na Tanvaldském Špičáku

Červenou značkou je označena sjezdovka na Tanvaldském Špičáku

Autor: