Stavby roku zaujaly originalitou, uspělo centrum s knihovnou i vyhlídky

  16:22
Stavbou roku Libereckého kraje je spolkové centrum IGI Vratislavice. Bývalá fara propojená s novou budovou knihovny se stala absolutním vítězem architektonické Soutěže Karla Hubáčka. Uspěly i originální vyhlídky v Rokytnici nad Jizerou.

Stavbou roku Libereckého kraje je spolkové centrum IGI Vratislavice. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Vratislavice centrum slavnostně otevřely loni v říjnu. Mezi hosty byli i dva potomci rodů Ginzkeyů, po němž je centrum pojmenované.

Zatímco historickému domu ponechali architekti záměrně jeho původní charakter, pro knihovnu navrhli jednoduchou, účelovou stavbu, která je záměrně otočená, tak aby se díky proskleným stěnám nabízel návštěvníkům ze všech tří pater výhled do parku.

V kategorii Veřejný prostor získaly hlavní cenu originální vyhlídky architektonického studia Mjölk v Rokytnici nad Jizerou.

Vedle dalších dvou kategorií v hlavní soutěži udělila porota také dvě čestná uznání. „V případě soukromé stavby rodinného domu šlo o ocenění využití ekologicky udržitelných stavebních materiálů. U českolipské školy vyzdvihli porotci přístup k řešení fasády při zateplování budovy,“ sdělil Jan Mikulička z tiskového oddělení Libereckého kraje.

Letošní novinkou byla Cena ministerstva průmyslu a obchodu. Na základě doporučení poroty udělil ředitel odboru stavebnictví a stavebních hmot Petr Serafín cenu rekonstrukci Centra odborného vzdělávání Střední školy řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou. Cenu hejtmana obdržel dům se sociální službou Jana v Hodkovicích nad Mohelkou.

17. července 2021

Autor: