Hasiči se nemohli dostat k hořícímu speciálu, pořadatel akci nenahlásil

  17:10
Krajští hasiči vyšetřují požár, který v neděli zcela zničil speciální auto při exhibici dakarských veteránů na autodromu v Sosnové. Podle mluvčího krajských hasičů pořadatelé akci s několika tisíci diváky nenahlásili. Na hasičském záchranném sboru ani v obci.

Podle hasičů chyběly i preventivní požární hlídky, na místě nebyla ani cisterna. Jen hasicími přístroji nedokázali řidič ani pořadatelé plameny zvládnout. Než auto vzplálo, předvádělo v doprovodné části programu driftování, tedy řízený přetáčivý smyk.

„Příčina se vyšetřuje. Vyšetřovatel příčin požárů a řídící důstojník Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje ale zjistili, že pořadatel této akce neměl žádným způsobem stanoveny podmínky požární bezpečnosti, které jsou u akce takového rozsahu a charakteru nutností a zákonnou povinností,“ uvedl zastupující mluvčí krajských hasičů Daniel Mlčoch bezprostředně po události.

Na místě nebyla cisterna

„Nebyla tam například preventivní požární hlídka nebo nezafungovala, jak měla. Mimo jiné jsme tam měli problém s příjezdem k místu zásahu,“ přiblížil včera mluvčí krajských hasičů Mlčoch.

Příčinu vzniku požáru, vzniklou škodu a možné porušení předpisů vyšetřují státní policisté a krajští hasiči. „Každopádně na místě nebyla žádná cisterna ani žádná hasičská jednotka na zajištění požární ochrany. Hasilo se hasicími přístroji z auta a pak z nedaleké sanitky,“ uvedl řídicí důstojník profesionálních hasičů z České Lípy Filip Drchota.

Fotogalerie

Když BMW trojkové řady s motorem o objemu tří litrů začalo hořet, snažil se ho nejprve uhasit řidič. Ale neuspěl. Nepodařilo se to ani druhým hasicím přístrojem. Pořadatelé tvrdí, že preventivní požární hlídky měli.

„Podle našeho interního postupu jsme z ohlašovny požáru zavolali hasiče, všechno běželo tak, jak máme v našich předpisech. Naše požární hlídka začala hasit hasicím přístrojem, ale v autě byly desítky litrů vysokooktanového benzínu. Nevím, jestli na to může být někdo v ten moment vybavený,“ řekl ředitel Autodromu Sosnová Pavel Dušánek.

„Bezpečnost lidí na tribunách byla perfektně zajištěná, měli jsme i dvě vyprošťovací auta, abychom řidiče mohli vytáhnout. Tohle ale nebyl závod, byla tu auta na demonstračních jízdách. Tři dny před tím, tu jezdily stejné typy aut. Cisterna by tu pak musela na dráze stát každý den,“ uvedl Dušánek.

Hasiči byli na místě za sedm minut

Dvě jednotky hasičů byly na místě za sedm minut. Čtyři minuty nato dostali hasiči požár pod kontrolu. „Auto už nešlo zachránit, bylo celé v plamenech. Hasicí přístroj to v takové fázi nemohl zvládnout,“ řekl řídící důstojník hasičů Drchota.

Na místě měli krajští hasiči vystavený automobil TA-4 na podvozku LIAZ. Jednalo se o technický automobil, který se mimo jiné slavné rally účastnil. Dnes je ale už veteránem. 

„Není žádným způsobem vybaven pro hasební zásah. Přítomní hasiči tudíž nemohli vzniklý požár jakkoliv hasit a uspokojit tak značnou část diváků a komentátora akce, kteří nesli jejich „nečinnost“ nelibě a verbálně je napadali,“ konstatoval Mlčoch. Podle něj tito hasiči požár oznámili na tísňovou linku a poskytli veliteli jednotky základní informace o místě tak, aby se k požáru dostala co nejrychleji.

Moderátor akce Lukáš Strouhal však odmítá, že by hasiče napadal. „Zeptal jsem se uniformovaných hasičů mimo mikrofon, proč nehasí. Řekli, že nemají vodu. Tím mé ‚verbální napadení‘ skončilo,“ reagoval.

Drifteři uspořádali na řidiče, kterému patřilo shořelé auto, sbírku. „Věřím tomu, že nás toto neštěstí, které se Honzovi Mičulkovi bohužel stalo, spojí a věřím tomu, že nás to i posune dál, aby všichni dbali na svoji bezpečnost. Začneme i u nás u CDS a ještě víc zpřísníme naše předpisy, aby se takové věci už nestávaly,“ řekl předseda klubu Czech Drift Series Aleš Síla.

Autor: