Plastika slavných umělců skončila ve sklepě, teď ji Jablonec vrací rodině

  10:38
Dříve si pod ní své ano říkali novomanželé, po přestavbě obřadní síně jablonecké radnice v devadesátých letech však zmizela do sklepa. Nyní skleněnou mozaiku a plastiku od dvojice slavných výtvarníků Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové získá od města do trvalé zápůjčky jejich syn.

Skleněnou mozaiku a plastiku od dvojice slavných výtvarníků Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové získá do trvalé zápůjčky jejich syn, jenž se stará o umělecký odkaz rodičů. | foto: Město Jablonec n. N.

„Jde o skleněnou vertikální sloupovou mozaiku a skleněnou plastiku. Protože v interiéru radnice dílo nevyužijeme, hledali jsme důstojný prostor, kam jej umístit,“ přiblížil tajemník jablonecké radnice Marek Řeháček.

„Nabídli jsme dílo Jaroslavu Zahradníkovi, synovi tvůrců, který je společně se svými sourozenci správcem odkazu jejich výtvarného díla. Projevil ochotu od nás dílo převzít do trvalé zápůjčky, postarat se o další vhodné umělecké zpracování do nové podoby a najít dílu důstojné umístění,“ informoval Řeháček. 

Podle Řeháčka město jednalo také s Muzeem skla a bižuterie, to však nemá artefakty kam umístit. Dodal také, že město si neklade žádné podmínky pro výpůjčku kromě jediné, a to uvedení města jako vlastníka díla při veřejné prezentaci. 

Dvojice Libenský - Brychtová významně přispěla k vývoji moderního uměleckého sklářství. Z jejich dílny pochází například vitráž v oknech kaple svatého Václava v katedrále svatého Víta nebo plastiky v interiéru hotelu a vysílače na Ještědu. 

Jejich díla vystavovala řada zahraničních galerií a dnes patří mezi nejdražší a nejvyhledávanější autory i na světovém trhu. Jejich skleněná plastika Křížová hlava z 80. let se před třemi lety v aukci Dorothea v Praze prodala za 1,56 milionu korun.

Autor: