Skleněné městečko slaví patnáct let, do Brodu přijede Křišťálový vlak

  16:04
Křišťálový vlak bude jednou z atrakcí letošního 15. ročníku Skleněného městečka v Železném Brodě na Jablonecku. Festival sklářského řemesla se tam koná tento víkend.

Křišťálová souprava má propagovat sklářské umění zdejšího regionu. | foto: Liberecký kraj

Už v pátek 17. září přijede v 15 hodin na železnobrodské nádraží vlak nevšedního designu. Křišťálová souprava má propagovat sklářské umění zdejšího regionu. 

„Křišťálový vlak bude jezdit v pravidelném provozu na trase Liberec – Turnov – Železný Brod – Semily - Lomnice nad Popelkou. Poprvé se představí právě v Železném Brodě. Vlak je uvnitř vybaven zajímavým čtením o Křišťálovém údolí a spoustou praktických informací. Jízda údolím Jizery tak bude mimořádným zážitkem,“ řekl David Pastva z Agentury regionálního rozvoje.

Hlavní program Skleněného městečka začne v sobotu v 10 hodin. Před 15 lety šlo o malou akci ve skromných podmínkách, která se ale rychle rozrostla v největší kulturní událost na Železnobrodsku. 

Návštěvníci si mohou zakoupit na tržišti nejrůznější výtvory sklářských umělců, navštívit místní sklářské podniky nebo sklářskou školu, která letos slaví 100 let, zhlédnout řadu výstav nebo vyzkoušet svou zručnost ve sklářských dílnách. 

„Součástí je i bohatý kulturní program v čele s Lenkou Filipovou, promítání historických filmů spojených se sklem, přednášky a další aktivity. Je to toho opravdu hodně. Myslím, že podobná sklářská akce jinde v Evropě není,“ zve starosta Josef Lufinka. Více o akci na webu sklenenemestecko.cz.

Autor: