Novoborská sklárna dluží 77 milionů, luxusní sklo Egermann je v ohrožení

  8:38
Největší výrobce červeně lazurovaného skla na světě je v insolvenci. Sklárna Egermann z Nového Boru se opět dostala do finančních potíží. Kdysi druhý největší sklářský podnik na Českolipsku možná skončí v konkurzu.

ilustrační snímek | foto: Pavel Vítek a Pavla Zemanová

Po světě se proslavila rubínově zbarveným rytým a broušeným sklem. Její umělecké ručně zdobené vázy, mísy, skleničky, talíře a další zboží s patentovanou červenou lazurou s obsahem zlata jsou stále vysoce ceněné mezi zákazníky i sběrateli.

Dokonce tak ceněné, že sklárna Egermann několikrát čelila průmyslové špionáži a padělkům vydávaným za pravého „egermanna“. Sláva novoborského podniku je ale zřejmě u konce. Firma, která v regionu úspěšně působila od poloviny 19. století, je nyní v insolvenci.

Ještě před deseti lety zaměstnávala světově proslulá sklárna kolem tří stovek lidí, dnes jich je padesát. Návrh na insolvenční řízení podal sám majitel firmy Robert Uksa. Není už schopen plnit závazky vůči věřitelům ani zaměstnancům.

Na vině je podle něj ekonomická krize spojená s pandemií covidu-19 a souvisejícími opatřeními. Zboží nebylo prakticky možné vyvážet. Pro sklárnu orientovanou hlavně na zahraniční trhy se situace stala neúnosnou. Firma vyráběla jen na sklad.

„Převážná většina obchodních partnerů potřebuje výrobky skutečně vidět, ne je pořizovat přes online aplikace. Speciálnost výroby a její zaměření na arabské země, země bývalého Sovětského svazu a Spojené státy způsobila proto výkyv. Kvůli opatřením se obchodní partneři báli do ČR přijet. K tomu se přidaly i potíže v jejich zemích a celý obchod se tak prakticky zastavil,“ vysvětluje firma v insolvenčním návrhu.

Najít jiné trhy není v této chvíli jednoduché. „To není věcí krátkodobého rozhodnutí, je nutné se koncepčně jinak zaměřit, což vyžaduje přípravu a jednání s obchodními partnery. Uzavřeli jsme smlouvy s klíčovými odběrateli v USA a ve Vietnamu, kteří se teď ale opět kvůli covidu dostali do problémů a už naložené kontejnery se sklem tak nelze do těchto zemí odeslat. Ke všemu ještě prudce narostly ceny plynu a zlata, které k výrobě potřebujeme, takže stouply další náklady, se kterými se nepočítalo,“ zdůvodňuje Uksa, proč podal návrh na insolvenční řízení a požádal soud o ochranu před věřiteli.

Sklárna dluží kolem 77 milionů korun mimo jiné České správě sociálního zabezpečení, Všeobecné zdravotní pojišťovně, dodavatelům energií a dalším subjektům.

V insolvenčním řízení teď mají věřitelé možnost nahlásit soudu své pohledávky. Jakým způsobem chce sklárna Egermann výrobu reorganizovat a vypořádat dluhy, se ale v insolvenčním návrhu nepíše. 

Slavné sklo spěje k neslavnému konci

Není tak vyloučené, že dojde i na konkurz, kdy majetek firmy rozprodá, aby se alespoň část pohledávek uspokojila. To by ovšem znamenalo konec výroby luxusního rubínového skla, které Novoborsku přineslo slávu po celém světě. 

Sklárna Egermann dodává dlouhodobě exkluzivní glazurované broušené a ryté sklo také pro Správu pražského hradu a také pro letní prezidentské sídlo v Lánech.

Do problémů se ovšem jeden z kdysi největších sklářských podniků na Českolipsku dostal už dávno před covidem. V roce 2009 firma zastavila výrobu a propustila lidi. Později je znovu nabrala, ale občas byly problémy s vyplácením mezd. 

Jen v letech 2015 až 2019 se Egermannu propadly tržby na čtvrtinu a hospodaření se dostalo do červených čísel. Kumulovaná ztráta společnosti překročila 139 milionů. Většina ze 180 zaměstnanců po roce 2018 odešla nebo přišla o práci. Už tenkrát se řada z nich domáhala cestou insolvenčního návrhu vyplacení svých mezd. Covid teď situaci podniku ještě zhoršil.