iDNES.cz

Kabely, kovy, olej. Za černou skládku dostal podnikatel pokutu 250 tisíc

  10:46
Stovky až tisíce tun odpadů skončily na černé skládce v bývalé cihelně ve Starém Dubu. V osadě, jež patří k podještědskému městu Český Dub, se ukrývaly odpady ze staveb a demolicí, pneumatiky nebo dřevěný a plastový odpad.

Na černé skládce se ukrývaly i odpady ze staveb a demolicí. | foto: ČIŽP

„Pozemky, kde se odpady nacházely, měl pronajaté podnikatel Otakar Kurucz,“ řekla Radka Nastoupilová, mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP). 

„Uložili jsme mu pokutu čtvrt milionu korun. Otakar Kurucz ohrozil životní prostředí, protože z některých volně uložených a nezabezpečených odpadů unikly do půdy nebezpečné látky,“ dodala mluvčí.

Na skládce byly i železné a barevné kovy, kabely, elektrozařízení, elektromotory a převodovky, znečištěné textilie a rukavice, eternit, oleje nebo obaly potřísněné nebezpečnými látkami.

V souvislosti s českodubským případem rozdala ČIŽP ještě další sankce. Kurucz dostal pokutu 20 tisíc korun, poněvadž s inspekcí nespolupracoval.

Stejného prohřešku se dopustila Asociace autorizovaných dealerů BMW České republiky, majitel pozemků zaplněných odpady. Dostala pokutu 20 tisíc korun. Sankce 50 a 120 tisíc korun dopadla rovněž na podnájemce pozemků pod černou skládkou, společnost Demo Solution Group - dříve také Demokov OK.

„Odpady jsme objevili na zhruba třiceti tisících metrech čtverečních,“ uvedla Danuše Hráská, vedoucí oddělení odpadového hospodářství na ČIŽP Liberec. Šlo o území, jež odpovídá asi pěti velkým fotbalovým hřištím.

Do půdy pronikly oleje z motorů

„Odpady ležely na vodohospodářsky nezabezpečených plochách, například na zámkové dlažbě nebo na narušených betonových panelech,“ dodala Hráská. Do půdy podle ní pronikly oleje z motorů nebo z elektrozařízení.

Fotogalerie

Podle Hrázské nevedl Kurucz o odpadech žádné záznamy. Chybělo mu rovněž povolení k nakládání s odpady „Na pozemcích probíhala nepovolená demontáž technologického zařízení,“ konstatovala Hráská.

Černá skládka byla v bývalé cihelně nejméně rok. „Odpady už odtamtud zmizely,“ poznamenala Hráská. „Teď ještě prověříme, kam je odvezli a jestli jejich likvidace byla v souladu se zákony.“

Kurucz se proti pokutě odvolal k ministerstvu životního prostředí, ale pozdě. Pokuta nabyla právní moci letos v srpnu.

„V posledních letech šlo v Libereckém kraji o jednu z největších odhalených nepovolených skládek odpadů,“ shrnula Hráská. 

zpět na článek