Skejťáci se zřejmě dočkají. Jablonec pro ně plánuje arénu v zahradě bazénu

  17:30
Zatímco v Liberci, České Lípě, Turnově či Tanvaldu je součástí města skatepark, ten jablonecký je už přes rok uzavřený. Důvodem zákazu vstupu do areálu poblíž městského bazénu je špatný technický stav překážek i řada stížností na hluk. Stav se však má příští rok změnit. Radnice plánuje vybudovat zázemí pro „prkýnkáře“ na zahradě plavecké haly.

Součástí skateparku by měl být i takzvaný bowl, což je bazén určený ke specifické formě skateboardingu. (ilustrační snímek) | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Záměr na vybudování skateparku schválili minulý týden zastupitelé. První odhady hovoří o ceně kolem šesti milionů korun. Inspiraci našli Jablonečtí v Trutnově a Frýdku-Místku. 

Podle náměstka primátora Petra Roubíčka by jablonecká aréna měla být betonová s pevnými překážkami se zábradlím a schody. „Součástí by měl být i takzvaný bowl, což je bazén určený ke specifické formě skateboardingu. Tento prvek se v současnosti nenachází v žádném skateparku v Libereckém kraji,“ hovoří Roubíček. „Jako nejvhodnější se jeví hladká betonová plocha. Ta bude minimalizovat rušivé zvuky a má dlouhou životnost.“ 

Oprava skateparku na původním místě nepřichází podle Roubíčka v úvahu, místo je prý pro sportoviště nevhodné. „Je blízko zástavby rodinných domů, jejichž obyvatele ruší hluk způsobeným provozem v parku. Ten dělají na asfaltové ploše plechové a dřevěné překážky. Navíc má starý skatepark již přežilou konstrukci,“ dodává náměstek.

Sluneční louka u jabloneckého bazénu dle města daleko lépe vyhovuje požadavkům na klid. „Nejsou tu bytové domy, je to místo dobře přístupné z centra a nabízí se i sociální zázemí uvnitř bazénu,“ upozorňuje Roubíček s tím, že další výhodou je, že pozemek vlastní město.

Budovat by se mohlo již příští rok

Vedení radnice říká, že nový skatepark by se mohl začít projektovat již v srpnu. „Realizace by mohla probíhat v dubnu až červnu příštího roku,“ doplňuje Roubíček. Zpřesnění finančních nákladů má přinést návrhová studie, kterou aktuálně připravuje pražská firma Mystic construction. 

Loňské uzavření skateparku nelibě nesla místní komunita „skejťáků“. Ti dokonce vytvořili elektronickou petici, pod níž se nastřádalo přes 180 podpisů. „Před rokem nám zavřeli skatepark kvůli tomu, že prý rampy nebyly v dobrém stavu. To ale není pravda, dalo se na nich úplně v pohodě jezdit. Náš názor na to je, že správci byli líní se o skatepark starat,“ napsali autoři petice.

Skatepark není jediné plánované sportoviště na území Jablonce. U nedaleké přehrady Mšeno chce město vybudovat stále populárnější pump track. Měl by být v místě připravované přeložky Průběžné ulice. Areál by měl splňovat podmínky univerzálního použití pro cyklisty, bmx jezdce, in-line jezdce i skateboardisty.

Autor: