Druhá šance pro nepotřebné věci. V kraji přibývají re-use centra

  10:16
Do věna je už nikdo nechce, prodej na bazaru se nevyplatí a k popelnici je jich škoda. Nádobí i další vybavení domácnosti má druhou šanci díky re-use centrům, kterých v Libereckém kraji pomalu přibývá. Nepoužívané věci sem lidé odevzdají a druzí si je odtud odnesou, většinou zdarma.

Jablonecké re-use centrum funguje už osm měsíců a obyvatelé města si ho pochvalují. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jablonecké centrum ve Smetanově ulici funguje už osm měsíců a obyvatelé města si ho pochvalují. Nejčastěji sem nosí drobné zařízení do kuchyně, sportovní potřeby i dětské kočárky.

„Podmínkou je, aby vše bylo čisté a hlavně funkční,“ upozornila Jana Fričová, mluvčí jabloneckého magistrátu.

Věci mohou bezplatně odevzdávat jen obyvatelé města, kdežto nakupovat může kdokoliv. Ve zdejším re-use centru totiž zavedli symbolické ceny, věci rozdělili do kategorií od 10 do 200 korun.

Podobné centrum, které předchází vzniku odpadu, chce do poloviny příštího roku otevřít také starosta Kravař, které mají necelých osm set obyvatel. Na jeho výstavbu nyní získala obec dotaci přes sto tisíc korun od Libereckého kraje.

„Stav současného areálu kovošrotu je neutěšený, jeho přestavba bude stát asi kolem dvou milionů,“ odhadl starosta Vít Vomáčka. V současné době areál čistí, opravují, uvnitř haly musí udělat novou elektroinstalaci a regály s označením na jednotlivé věci.

Re-use centrum oživí okraj Kravař

„Princip re-use centra spočívá v tom, že sem lidé věci odloží zdarma a ostatní si je budou moci zdarma vzít. Nechceme z toho dělat nějaké ziskové hospodářství a vydělávat na tom,“ dodal Vomáčka, který je zároveň rád, že se jim podaří zkultivovat okrajovou část Kravař.

„Ještě když byl areál v rukou předchozího nájemce, tak nám lidé psali a volali, jaká je to ostuda mít takový vjezd. Proto jsme ho koupili, a brzy tam budeme mít re-use centrum,“ vysvětlil.

Osobně navštívil centrum v Dubé, aby zjistil, jak funguje. Zde vznikla v rámci sběrného dvora malá hala, kde shromažďují použité a funkční věci k dalšímu použití.

Česká Lípa žádné obdobné sběrné místo nemá a podle mluvčí Kristýny Kňákal Brožové ani neplánuje. To však neplatí pro Liberec, který žádá o územní a stavební povolení.

„To by mohlo být vydáno v lednu 2023,“ oznámila mluvčí liberecké radnice Jana Kodymová. Pak bude následovat výběrové řízení a samotná výstavba. „Náklady se vzhledem k inflaci, nárůstu cen stavebních materiálů a energií budou zvyšovat,“ dodala.

Liberec chce následovat vývoj v odpadovém hospodářství, jehož prioritou je předcházet vzniku odpadu. Teorii, že použitelné věci by se měly vracet zase zpátky do oběhu, chce brzy proměnit v praxi.

„O ničem takovém, jako je re-use centrum, jsem dosud neslyšela, ale není to špatný nápad. Aspoň se některé věci zbytečně nevyhodí. A myslím, že tam občas může člověk objevit i něco, co už v obchodě nesežene,“ konstatovala Hana Koutná z Liberce.

Liberečané, kterým je zatěžko se rozloučit se starším, ale funkčním nábytkem ve sběrném dvoře, ho mohou v současné době darovat například Nábytkové bance Libereckého kraje, která jej odveze potřebným.

Naopak oblečení nebo další věci každodenního užívání přijímá dobročinný šatník v OC Forum. Odložené věci jsou primárně určené ukrajinským uprchlíkům, kteří díky nim vybavují své více či méně dočasné domácnosti v Česku.