iDNES.cz

Skleněná zahrada z Čech rozkvetla na letišti v Singapuru, odolá i otřesům

  10:14
Cestujícím na singapurském letišti Changi zpříjemňuje čekání na odlet světelná instalace z kamenickošenovské společnosti Preciosa Lighting. Její rozměry jsou impozantní. Má více než deset metrů na délku a devět metrů na šířku.

Impozantní světelná instalace Garden Metamorphosis z dílny českých sklářů zkrášluje letiště v Singapuru. | foto: Preciosa

Skládá se z 650 křišťálových komponentů, které ztvárňují různobarevné motýly a lístky rostlin. Každý je originálem vyrobeným českými skláři.

Umělecky zpracované svítidlo dostalo název Garden Metamorphosis a jeho designérem je Anna Králová. Ta se svěřila, že její dílo zachycuje momenty vývoje života v zahradě, jeho dynamiku a proměny, které se v přírodě běžně odehrávají. 

„V našem pojetí se listy proměňují v motýly a vizuálně spolu splývají. Stejně jako ve skutečnosti – když motýl usedne na květinu či list, zcela s ním splyne,“ dodala Králová.

Odborníci z vývojového oddělení firmy stáli při navrhování instalace před několika obtížnými úkoly. První z nich představovalo pokročilé programování dynamických scén a další vycházely ze specifických bezpečnostních předpisů pro prostory budov v areálu letiště. Instalace Garden Metamorphosis musela splňovat požadavky na maximální odolnost proti otřesům a vibracím způsobeným letovým provozem.

„Především jsme se snažili vymyslet, jak pomyslně oživit a rozsvítit jednotlivé motýly,“ přiblížil Ondřej Dörfl, hlavní elektro konstruktér. „Kompozice i design svítidla pracují s konceptem odpovídajícím reálnému životu v zahradě. Motýl odlétá z křišťálového stromu, usadí se a okouzluje okolí svým třpytem, dokonce upoutá pozornost tím, že se rozsvítí a pak jeho světlo postupně zhasíná,“ poznamenal.

Pro skláře z Kamenického Šenova je to již druhá podobná instalace v posledním roce. Na opačné straně zeměkoule totiž od července dominuje americkému letišti v Los Angeles svítidlo Crystal Swell.

Autor:
zpět na článek