Poslední závod odstartoval, v Krkonoších padla první klapka

  10:40
Šest let přípravy a dvanáct verzí scénáře. Film Poslední závod o tragické smrti legendárního lyžaře Bohumila Hanče a jeho přítele Václava Vrbaty rozhodně nevzniká snadno. První klapka padla před pár dny u roubené chalupy ve Františkově u Rokytnice nad Jizerou.

Filmaři začali natáčet snímek Poslední závod. | foto: Marek Novotný

Příběh Hanče a Vrbaty, kteří zahynuli v kruté vánici na hřebenech Krkonoš před 108 lety, je obecně známý. Nový film však přesto bude v něčem jiný. „Došlo mi, že se v tomto příběhu skrývá celá podivnost 20. století,“ říká režisér a scenárista Tomáš Hodan.

K Hančovi a Vrbatovi totiž ještě patří český Němec Emerich Rath. Právě on se snažil promrzlého a dezorientovaného Hanče, který netušil, že závod na 50 kilometrů se kvůli změně počasí mezitím zrušil, zachránit. Sám vysílený se Rath snažil Hanče odnést na Labskou boudu na zádech. Po několika stech metrech ale pochopil, že v závějích to sám nezvládne. Odjel proto se zbytky posledních sil pro pomoc, na Labské stačil udat Hančovu polohu, ale sám padl vysílením.

Hanče už se zachránit nepodařilo a později se našlo i zmrzlé tělo jeho přítele Vrbaty, který Hančovi půjčil kabát a čepici. Právě z Vrbaty se pak udělal jediný, kdo famóznímu závodníkovi pomohl. 

Němec jako hrdina se komunistům nehodil

„Komunistům se Němec hrdina nehodil. Po válce ho z příběhu úplně vymazali. Jako antifašistu ho nemohli z republiky vystrnadit, tak mu aspoň zabavili majetek, poslali ho do vězení a nakonec skončil jako topič na Labské boudě. Naším filmem mu chceme vzdát čest. Právě on bude vypravěčem celého příběhu, který se nám podařil zrekonstruovat minutu po minutě,“ přibližuje producent Ondřej Beránek.

Ratha v době závodu hraje Marek Adamczyk, na sklonku stáří pak Oldřich Kaiser. Role Bohumila Hanče připadla Kryštofu Hádkovi. Filmový štáb se teď bude až do dubna pohybovat v místech tragického závodu. Natáčet se bude na Medvědí a Luční boudě a dalších autentických lokalitách. 

Zázemí mají filmaři na Labské boudě. „Přestože se nám správa Národního parku snaží vyjít vstříc, bude to komplikované. V první zóně se nemůžete pohybovat, jak chcete,“ naznačuje Hodan.

Hlavním přáním štábu pak je, aby počasí nebylo příliš hezké. V den, kdy Hanč s Vrbatou zahynuli, svítilo slunce jen ráno, pak přišla sněhová bouře. Herci prošli kvůli tomu i kurzem otužování, aby extrémní podmínky zvládli. Premiéra filmu je plánovaná na 24. února 2022.