Ombudsmanka seniorů musela skončit kvůli hvězdě. Totalitní praktiky, brání se

  12:36
Liberecká radnice okamžitě vypověděla dohodu se seniorskou ombudsmankou Lenkou Tarabovou. Vadí jí, že Tarabová při demonstraci proti vládním opatřením kvůli covidu měla žlutou hvězdu, kterou nacisté nařídili nosit Židům. Místo nápisu Jude tam měla Tarabová slovo Neočkovaný.

Poprask způsobilo to, že si Lenka Tarabová při demonstraci v Praze proti vládním opatřením kvůli koronaviru připnula na bundu žlutou Davidovu hvězdu s nápisem Neočkovaný. | foto: screen videa Občanská neposlušnost

Pomáhala seniorům při potížích s bydlením, s nevýhodnými smlouvami, když naletěli šmejdům, radila jim při sporech s úřady nebo když měli dluhy. Teď ale místo Lenky Tarabové hledá město Liberec nového seniorského ombudsmana. 

Tarabová se pro radnici stala nedůvěryhodnou. Při demonstraci v sobotu 9. ledna v Praze proti vládním opatřením kvůli koronaviru, si připnula na bundu žlutou Davidovu hvězdu s nápisem Neočkovaný. Fotky z demonstrace vzbudily rozruch.

„Připnutí židovské hvězdy s nápisem Neočkovaný je pro mě jako původem historika neakceptovatelné. Silně souzním s odkazem holokaustu i jeho mnohamilionových obětí, takže jeho zneužití v aktuální koronavirové krizi je pro mě mimo veškeré chápání. V takové situaci nemohu nadále paní Tarabovou podporovat ve funkci seniorské ombudsmanky. To už není o svobodě myšlení a vyjadřování. Ombudsman je jedinečná pozice, která musí být spojena i s vysokou morální účastí ve veřejném dění,“ sdělil náměstek primátora pro kulturu, školství a sociální věci Ivan Langr (SLK).

Smlouvu už jí neprodlouží

Radnice proto rozeslala tiskovou zprávu, že Tarabovou s okamžitou platností uvolňuje z funkce ombudsmanky, kterou vykonávala na dohodu od dubna 2019. Podle Tarabové takový postup připomíná totalitní praktiky. 

„Jsme ještě v demokratickém státě, když kvůli názoru není možnost vykonávat funkci, která přinášela seniorům podporu a mnohdy i radost? Navíc moje dohoda o provedené činnosti skončila 31. prosince 2020. Informace, že jsem byla okamžitě uvolněna z funkce je tak zavádějící. Už jedenáct dní ombudsmankou nejsem.“

Podle Michaela Dufka, ředitele komunitního střediska Kontakt, které služby seniorům v Liberci poskytuje, je ale pravděpodobné, že pokud by se Tarabová na veřejnosti s židovskou hvězdou neprezentovala, smlouva by se jí prodloužila. 

„Fungujeme teď omezeně, takže některé kroky mají zpoždění. A já jsem neměl důvod jí smlouvu neprodloužit, takže by k tomu s velkou pravděpodobností došlo. Z hlediska výkonu seniorské ombudsmanky k ní nebyly výhrady. Ze své pozice nic s covidovou problematikou neřešila a také své osobní aktivity nikdy nespojovala s pozicí ombudsmanky. Ale intenzita jejích osobních aktivit už přerostla únosnou míru, která nás jako Kontakt staví do nepříznivé pozice. Jsme veřejná instituce, zakládáme si na důvěryhodnosti. Vyjádření svobodného názoru je v pořádku, ale takto zvolená forma je z mého pohledu nešťastná a nepřijatelná,“ uvedl Dufek.

Lidé trpí důsledky kvůli covidu, říká Tarabová

Tarabová se hájí tím, že připnutí šesticípé hvězdy s nápisem Neočkovaný rozhodně nebylo namířeno proti Židům ani nemělo zpochybňovat hrůzy holokaustu. Chtěla tím prý upozornit na omezení, která řadě lidí komplikují život a ohrožují jejich existenci. 

„Nechápu, kdo rozhodl, že covid bude tím nejdůležitějším? Lidé trpí důsledky kvůli covidu, likvidují se jejich sny, mnoho let úsilí, kdy budovali své firmy, které teď mají zavřené, nemají nikde oporu. Školy jsou zavřené, nesmí se sportovat, chodit do divadla a máme se očkovat vakcínou utvořenou během pár měsíců,“ hájí se Tarabová.

K situaci se vyjádřila i Židovské obec v Praze. Podle ní pandemie mnohým lidem ukázala, co znamená omezení pohybu, nakupování, zákazy návštěv, vycházení a další restrikce. 

„Ale zcela jistě nikdo netrpí hladem, není ponižován, nebylo mu zabaven kolo, auto, rádio, televize, může chodit do přírody, není okrádán o majetek a nikdo nikoho nestěhuje do Terezína a v dobytčáku dál na východ. Prosíme veřejnost, aby nepoužívala nášivky žlutých hvězd, uráží tím oběti nacismu,“ sdělil předseda Židovské obce v Praze František Bányai.