Kino v Novém Boru zdobí gobelíny, nesou výjevy z Dalimilovy kroniky

  16:40
Textilní výtvarnici Věru Mičkovou inspirovaly náměty z Dalimilovy kroniky. Epizody z českých dějin vetkala do unikátního souboru dvaceti gobelínů. Ty vystavuje v Městském kině v Novém Boru až do konce září.

Na zdech Městského kina v Novém Boru jsou k vidění ojedinělé gobelíny s historickou tématikou. | foto: Město Nový Bor

Na rozdíl od vzácné písemnosti – nejstarší česky psané a veršované kroniky z počátku 14. století – si mohou návštěvníci gobelíny prohlédnout denně.

Věra Mičková při tvorbě metrových gobelínů vycházela ze scanů kroniky, které jí poskytla Národní knihovna.

„Autorka v sobě nezapřela pedagožku. Všichni víme, že existuje Dalimilova kronika, ale málokdo ví, co v ní je. Obrazy doplnila o úryvky z kroniky, které ze staročeského originálu přeložila Marie Krčmová a přebásnila Hana Vrbová. Výstava je tak vhodná i pro školy,“ řekla Ilona Rejholcová, jednatelka Kultury Nový Bor.

Výtvarnice, která se tkaní věnuje přes čtyřicet let, zároveň vyučuje dějiny umění v Olomouci. Těší se i zahraničnímu uznání, například za repliku slavné Tapisérie z Bayeux. A není to poslední výstava, kterou s ní v Novém Boru plánují uskutečnit.

„Chtěli bychom v městském divadle představit autorčiny repliky obrazů Čtvero ročních období od světoznámého malíře Alfonse Muchy,“ nastínila Rejholcová.

Autor: