Svítil, nebo ne? Policie simulovala tragickou srážku auta se sypačem

  12:10
Neprodyšně uzavřená byla brzy ráno křižovatka poblíž autodromu v Sosnové na Českolipsku. Policisté tam prováděli pokus, který může objasnit tragickou nehodu z minulého roku. Senior v osobním autě tehdy narazil do radlice posypového vozu. Řidič sypače tvrdí, že osobní auto nesvítilo.

Policisté obsadili křižovatku před šestou ráno. Na pokus měli bezmála hodinu. 

Cílem bylo nasimulovat situaci, při které na začátku loňského prosince senior v červeném Nissanu Micra jedoucí po hlavní silnici od České Lípy narazil do radlice sypače, který vyjížděl z vedlejší silnice.

Třiasedmdesátiletý řidič utrpěl zranění, které nebylo slučitelné se životem. Policisté k pokusu použili stejný typ nákladního i osobního vozu.

„Vyšetřovací pokus by měl prokázat výhledové možnosti řidiče sypače. Snažili jsme se zachovat podmínky, které byly přesně při té nehodě,“ uvedla na místě Helena Witturová, zástupkyně vedoucího oddělení obecné kriminality v České Lípě. 

Uvnitř posypového vozu byl řidič, který seděl za volantem i v době  tragické nehody, policejní technik a znalec.

Policisté provedli celkem pět pokusů, při kterých jel osobní vůz od České Lípy směrem ke křižovatce, kde stál sypač. „První pokus jsme prováděli s vypnutými světly osobního vozu. Ve tmě nebylo vozidlo vůbec vidět,“ zmínila Witturová.

Při pokusu s rozsvícenými světly řidič sypače hlásil, kdy osobní vůz spatří. Na tom místě pak policista udělal značku. Policisté zkoušeli i variantu, kdy za osobním vozem s vypnutými světly jel vůz s rozsvícenými světly.

Policisté se zabývali několika variantami, neboť řidič sypače po nehodě uvedl, že osobní vůz jel bez rozsvícených světel. Vyšetřovatelé ale mají k dispozici důkaz, že ještě několik stovek metrů před místem nehody osobní vůz svítil. 

„Navíc z pozice osobního vozu je dost jasné, že bez zapnutých světel se těmito místy prakticky nedá jet. Světla tohoto typu vozidla svítí poměrně dobře a jsou i dobře vidět z větší vzdálenosti,“ shrnul první poznatky vrchní vyšetřovatel Erich Hovorka a vyloučil, že světla osobního vozu mohla mít náhlou poruchu. „Technickou závadu jsme při prohlídce po dopravní nehodě nenašli.“

Nyní se nehodou bude zabývat znalec, který následně vypracuje znalecký posudek. „Odhaduji, že by se tak mělo stát do konce února,“ zmínil Hovorka. I nadále tak probíhá prověřování nehody.

Nehoda se stala na křižovatce v Sosnové.

Nehoda se stala na křižovatce v Sosnové.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor: